021-66565060 09127261025

جهت ارتباط میتوانید با شماره تلفن ما در تماس باشید

آدرس

تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان جمالزاده شمالی و کارگر شمالی، پلاک 342، طبقه 5، واحد 17

کشت گلخانه ای

Greenhouse drip irrigation equipment

کشت گلخانه ای

کشت گلخانه ای یکی از روش های کشت می باشد که محیطی کنترل شده برای تولید محصولات است. گیاهان برای اینکه به خوبی رشد کنند احتیاج به نور، دما، رطوبت، خاک و … احتیاج دارند. در کاشت به روش گلخانه ای تمام مواردی که گیاهان برای رشد نیاز دارند برای آن ها تهیه می شود. به همین جهت گیاهان در این فضا به خوبی رشد می کنند.

گلخانه در واقع فضایی می باشد که محدود است و می تواند ثابت و یا متحرک باشد. کشت گلخانه ای در حال حاضر یکی از سود آورترین مشاغل می باشد. این امر به دلیل نیاز بازار برای داشتن انواع محصولات در تمام فصول سال، تولید هرچه بیشتر گیاهان و گل های زینتی و انواع سبزیجات می باشد. گیاهان دارویی را نیز می توان در گلخانه به خوبی تولید کرد.

مزایای کشت گلخانه ای

کشت گلخانه ای نسبت به کشت معمولی مزیت های بسیار زیادی دارد. به همین سبب استقبال زیادی از آن شده است. در این قسمت مزایای کشت گلخانه را برای شما معرفی می کنیم.

تنوع دادن به محصولات

با داشتن گلخانه می توان محصولات زیادی را در اقسام گوناگون تولید کرد. برخی از محصولات وجود دارند که تنها در زمان خاصی از سال قابل رشد و تولید هستند. با توجه به کشت گلخانه ای می توان تمام محصولات را در آن تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین برخی محصولات تنها در مناطق خاصی رشد می کنند اما با وجود گلخانه می توان آن ها را در هر کجا که نیاز است کشت کرد.

صرفه جویی و اشتغال زایی

آب یکی از مهم ترین عناصر در جهان امروز می باشد. به همین سبب صرفه جویی در آن بسیار مهم می باشد. در کشت گلخانه ای می توان به مقدار بسیار زیادی در مصرف آب صرفه جویی کرد. از دیگر مزایای کشت گلخانه ای می توان به اشتغال زایی اشاره کرد.

افزایش فصل برای کشت

همه به خوبی می دانند که کشت هر محصول فصل خاصی را لازم دارد و شرایط جوی روی رشد و تولید آن بسیار تاثیر گذار می باشد. با وجود گلخانه می توان با استفاده از پنکه های حرارتی و یا بخاری های مصنوعی شرایط دلخواه را برای رشد محصولات به وجود آورد.

افزایش تولید

با استفاده از روش کشت گلخانه ای می توان میزان تولید محصول را افزایش داد. به طور مثال اگر در هر متر مکعب در فضای آزاد 1 کیلو گوجه فرنگی تولید می شود، در کشت گلخانه ای می توان 15 کیلو گوجه فرنگی تولید کرد. در نتیجه میزان افزایش محصول در کشت گلخانه حدود 15 برابر نسبت به فضای آزاد بیشتر می باشد.

مراقبت از محصولات

در کشت گلخانه ای به خوبی می توان از محصولات مراقبت و نگهداری کرد. زیرا فضای آن بسته می باشد و حیوانات راهی به آن پیدا نمی کنند. همچنین در کشت گلخانه آفت ها و بیماری ها نمی توانند به راحتی به محصولات آسیب برسانند. در صورتی که در فضای آزاد تمام موارد بالا به راحتی می توانند محصولات و کشت های شما را با مشکل مواجه کنند.

هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی از نظر شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند . برای تولید و پرورش تجاری گیاهان با کیفیت بالا و در تمام طول سال باید شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل خسارت زا نظیر باد ، طوفان های ویرانگر ، سرما و یخبندان و ….. از طریق ساختمانی بنام گلخانه هستیم.

که به عنوان محیط کنترل شده مطرح می گردد و با توجه به نیاز روز افزون بازار ، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل این روش تولید امروزه به یکی از سود آورترین بخشهای کشاورزی تبدیل شده است که البته سرمایه گذاری اولیه فراوانی را نیز طلب می کند . با توجه به سرمایه گذاری زیادی که در این زمینه صورت می گیرد فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه ، انتخاب مکان ، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری مناسب از سرمایه و امکانات خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *