یکی از تجهیزات مهم و کاربردی در محیط های گلخانه ای همان سیستم فن گلخانه است که با به حرکت درآوردن دائمی هوا، تأمین اکسیژن و همچنین کنترل میزان رطوبت موجود در محیط شرایط مساعدی را برای رشد و پرورش مؤثر گیاهان و محصولات کشاورزی به وجود می آورد.

آیا می دانید با راه اندازی تجهیزاتی همچون فن تهویه گلخانه چه میزان اکسیژن مورد نیاز به گل ها و گیاهان می رسد؟

چند سالی است که از استفاده وسیع از انواع گلخانه ها در جهت پرورش گیاهان و محصولات کشاورزی می گذرد و روز به روز بر میزان علاقه و تمایل افراد در جهت احداث گلخانه های کوچک و بزرگ متعدد می گذرد.

در حقیقت گسترش روزافزون شهرنشینی و افزایش جمعیت از یک سو و نیاز شدید مردم به تولید مواد غذایی در سایر فصول سال از سوی دیگر موجبات چنین گسترشی را فراهم آورده است. به همین دلیل هر روزه شاهد احداث و راه اندازی شمار زیادی گلخانه های متعدد در اقصی نقاط کشور هستیم و این خود آغاز حرکت صنعت کشاورزی به سمت تغییر و تحولاتی عظیم است.

فن گلخانه

فن گلخانه ای چیست؟

یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در روند تولید محصولات و رشد و پرورش گیاهان به روش گلخانه ای به سوی کمک به کشاورزان شتافت فن گلخانه ای است.

به طبع یکی از مشخصه هایی که موجبات تمایز گلخانه ها را با سایر زمین های کشاورزی فراهم آورده تولید انواع متعددی از محصولات در تمامی فصول سال است. به سبب چنین ویژگی بایستی که همواره دارای هوای داخلی معتدل و پایدار باشد.

در واقع نیاز است پارامترهای مختلفی رعایت گردد تا بتواند هوای محیط داخل گلخانه مطبوع باشد. از این رو یکی از راه اندازی سیستم تهویه گلخانه با هدف ایجاد هوای پایدار در محیط و انتشار آن به آرامی از طریق فن صورت می گیرد.

گردش هوای خوب برای هر گلخانه ای ضروری است. فن گلخانه با ارائه حرکت هوای تازه سطح رطوبت نسبی را کاهش داده و بیماری را کاهش می دهند. سیستم گردش هوا در گلخانه توزیع یکنواخت گرما و CO2 را تضمین می کند، دما و رطوبت را در سراسر محفظه یکسان می کند.

حرکت هوا همچنین گرمای بیش از حد گیاهان را کاهش می دهد، مناطق با رطوبت بالا را از بین می برد، “مناطق مرده” را که در آن هوای ساکن تجمع می یابد، که بستر مناسبی برای توسعه بیماری ها است، حذف می کند.

عملکرد فن ها توسط یک سیستم کنترل خودکار گلخانه ای کنترل می شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع نایلون گلخانه

انواع فن گلخانه

به علاوه آنکه با این کار خود باعث از بین رفتن گرمای بیش از حد در محیط و دفع انواع گوناگونی از حشرات و موریانه ها نیز می گردد. بر خلاف سایر فن های تعبیه شده در اماکن صنعتی که عملاً وظیفه انتشار هوای وارد شده به محیط را برعهده دارند این فن با به گردش در آوردن هوای موجود، آن را از محیط خارج کرده و با هوای تازه محیط جا به ­جا می کند.

در حقیقت نحوه عملکرد هواکش گلخانه ساز به این صورت است که هوای کهنه موجود در محیط را از طریق فن ها خود به حرکت در می آورد و سپس با عبور دادن از فن های مرطوب خود و فیلتر کردن دوباره آن، باعث تهویه و مطبوع تر شدن هوای داخل محیط می شود.

فن و هواکش در گلخانه چگونه عمل می کند؟

فن گلخانه و هواکش هایی که در گلخانه نصب می شوند عملکرد متفاوتی دارند. هواکش های گلخانه، هوای داخل محیط را می مکند و به بیرون منتقل می کنند. این کار به وسیله پره ها انجام می شود هواکش ممکن است 3،4،6 و یا 9 پره داشته باشد.

هر چه سرعت گردش پره ها بیشتر باشد تخلیه هوا سریع تر انجام می گیرد. فن هایی که در داخل این مکان نصب می شوند نیز در داخل خود پره هایی دارند. این پره ها هوا را به داخل خود مکیده و با سرعت و قدرت بیشتری از خود عبور می دهند. هوا از سمت دیگر فن به بیرون پرتاب می شود.

اهمیت استفاده از فن گلخانه چیست

در حقیقت یکی از انواع فن های صنعتی که با مکش فوق العاده خود، کارایی منحصر به فردی را برای اماکنی نظیر گلخانه ها فراهم آورده است همین فن تهویه گلخانه ای است. در یک تعریف بسیار ساده از مشخصه بارز این محصول باید گفت که مهم ترین ابزار در جهت سالم و شاداب ماندن گل ها، گیاهان و تمامی محصولات کشاورزی است.

بسیاری از اماکن در جهت پیشبرد و افزایش راندمان کاری خود نیاز است تا محیط داخلی کنترل شده ای داشته باشند و طبیعتاً محیط های گلخانه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست.به گونه ای که برای رشد سودمند گیاهان از رطوبت و درجه حرارت کافی برخوردار باشد.

دسترسی به چنین شرایطی در تمامی مواقع مقدور نیست. به همین علت در زمانی که امکان دریافت به هوای مطبوع و تازه از راه سقف گلخانه ها وجود ندارد فن گلخانه می تواند با قابلیت کنترل هم‌زمان چندین عامل محیطی و امکان خروج اجباری هوای قدیمی و کهنه نیاز این دسته از امکان را برطرف سازد.

 ضرورت استفاده از فن گلخانه تهران 

کنترل دمای موجود در گلخانه،کنترل میزان گردش هوای موجود در محیط گلخانه

جلوگیری از آفت زدگی محصولات،تنظیم رطوبت مورد نیاز گلخانه بنا به نوع محصولات تولیدی در آن

تأمین دی اکسید کربن مورد نیاز گلخانه در جهت رشد گیاهان و عمل فتوسنتزی آن ها

افزایش راندمان کاری سیستم سرمایشی

قیمت فن گلخانه

معرفی انواع تهویه گلخانه

به طور کلی انواع گوناگونی از فن برای گلخانه تولید شده در بازار تجهیزات عرضه و به فروش می رسد:

تهویه سقفی گلخانه

هواکش گلخانه اکسیال

فن گلخانه یوتیلیتی

می توان گفت تمامی این مدل ها دارای ساختار مشابه و یکسانی هستند و از لحاظ فنی هر یک از آنان در زمره فن های سانتریفوژ قرار دارند. قدرت هوادهی در این دسته از تجهیزات پر فروش چیزی ما بین 1000 تا 5750 است. از مشخصه های بارز و منحصر به فردی که می توان به انواع فن گلخانه ای نسبت داد کم صدا بودن و قدرت مکش فوق العاده آن ها است.

بد نیست بدانید که هر یک از آن ها از یک سری متریال های مرغوب و با کیفیتی همچون سیستم کانال کشی، هود، فیلتر، هواکش و در نهایت دودکش یا همان کانال عمودی تشکیل شده اند.

تولید محصولات گلخانه ای

با گسترش شهرها و افزایش جمعیت نیاز به مواد غذایی در غیر از فصلی که تولید می شود اهمیت پیدا کرد و انواع صیفی جات و سبزیجات و مواد غذایی تولیدات گلخانه ای جایگاه ویژه ای در سبد غذایی مردم بدست آورد. با توجه به اینکه تولیدات گلخانه ای باید در فضای گلخانه بوجود بیاید، تجهیزات گلخانه نیز به تناسب پیشرفتی که در دیگر صنایع اتفاق افتاد پیشرفت های ویژه ای پیدا کرد.از جمله تجهیزات مهم گلخانه فن 140 گلخانه می باشد.

تمامی گیاهان برای فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در گلخانه شما جریان نداشته باشد، گیاهان دی اکسید کربن لازم برای تولید موادغذایی مورد نیاز خودرا ندارد. پس گلخانه نیاز به دریچه های هوا یا تجهیزاتی مانند فن دارد تا اجازه دهد هوای تازه وارد شود.

در حقیقت برای اینکه تولیدات گلخانه ای کیفیت بهتری داشته باشد تحقیقات زیادی بر روی رطوبت و دمای مناسب هوای گلخانه انجام شد و از آنجا که تهویه هوا امری مهم و ضروری برای گلخانه بود هواکش گلخانه جایگاه خاصی در بین بقیه تجهیزات گلخانه ای پیدا کرد. یکی از موارد اصلی استفاده از فن 140 گلخانه است که بانصب آن می‌توانید رطوبت گلخانه ها را کاهش داد.

فن 140 برای گلخانه

علاوه بر این، دستگاه فن 140 گلخانه را می‌توانید برای عبور و گردش هوا در گلخانه نصب و استفاده کنید.تجهیزات فن 140 گلخانه به عنوان سرد کننده و برای خنک‌تر کردن هوای محیط‌های گلخانه ای، و حتی برای تهویۀ مرغداری‌ها هم استفاده می‌شود.

پروانه فن گلخانه بسته به سفارش مشتری از استیل خالص استنلس و یا انواع پلیمرهای صنعتی تولید میگردد علاوه بر این فن های 140 در 140 با تکنولوژی تسمه فولی تولید میگردند که امکان افزایش یا کاهش دور موتور را امکان پذیر می سازد. تهویه 140 گلخانه معمولا دارای 32000 تا 35000 متر مکعب هوادهی در ساعت می باشند.

کاربرد فن در گلخانه ها

تهویۀ گلخانه با استفاده از فن 140 گلخانه

1-تبادل هوای داخل و خارج گلخانه

2-تأمین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاه

3-کاهش دما و خنک کردن گلخانه

4-متعادل کردن رطوبت

هواکش 140 اگزاست در اندازه های 100 و 140 تولید شده و در بازار موجود می باشد.

 فن 140 گلخانه اگزاست موتور سه فاز با توانایی 1400 دور در دقیقه دارد، که تولید موتور با این کیفیت با در خواست مشتری می تواند به صورت تک فاز نیز تولید شود. تیغه های پره فن 140 گلخانه اگزاست از جنس استیل تهیه شده است. قدرت جابجای هوای فن 140 در حدود 42000 متر مکعب بر ساعت می باشد. فن گلخانه اگزاست دارای دو نمونه شیر کنترل می باشد.شیر کنترل اتوماتیک و شیر کنترل گریز از مرکز.

مشخصات فن اگزاست گلخانه

فن اگزاست دارای 6 پره از جنس استیل با ضخامت 1/2 میلی متر با حداقل لرزش می باشد.

اتصالات 140 گلخانه اگزاست از جنس فلز مس ضد زنگ بوده و در برابر استهلاک بسیار مقاوم می باشد.

دمپر های موجود در 140 گلخانه سازی به ضخامت 0/8 میلی متر می باشد و میله های فن گلخانه جهت باز کردن دمپرها به ضخامت 1/5 میلی متر، و از جنس فولاد گالوانیزه می باشد.

دستگیره پلاستیکی موجود بروی فن گلخانه 140 اگزاست باعث سهولت در جابجایی می گردد.

تهویه 140 گلخانه اگزاست دارای موتور با توان 2 اسب بخار و دور خروجی 1400RPM می باشد.

فن 140 گلخانه اگزاست دارای بلبرینگ از جنس مرغوب با عمر طولانی می باشد.

طوری محفظه موجود فن 140 گلخانه اگزاست از جنس استیل مرغوب و ضد زنگ میباشد.

فن 140 گلخانه

فن گلخانه سیرکوله

به صورت دایره ای است که در زیر سقف گلخانه نصب می شود و برای خارج کردن هوای گلخانه استفاده می گردد. این نمونه از فن های گلخانه نیز به نام جت فن شناخته شده است و لرزش ندارد. هواکش گلخانه سیرکوله از تغییرات شدید رطوبت هوا که موجب ضرر برای گیاهان می شود جلوگیری می نماید. فن سیر کوله در سایزها و قطرهای مختلفی موجود می باشد.

سایز و قطر فن سیر کوله 40-50-60 سانتی متر می باشد. قدرت جابجای، و تهویه هوای گلخانه سیرکوله به میزان 4200 متر مکعب بر ساعت می باشد.این نمونه فن دارای تعداد پره های متفاوت و متنوع می باشد. این تعداد پره ها شامل 3 و 4 و 6 و 9 پره با موتور تک فاز 1400 RPM یا موتور سه فاز می باشد.

مشخصات فنی فن گلخانه 140× 140

نوع سیستم فن گلخانه تک تسمه ای دمپر دار و کلاچ دار

قدرت تخلیه هوا 42000 متر مکعب بر ساعت

نوع بلبرینگ و یاتاقان یوسیپی سایز 206 ژاپن

مشخصات الکتروموتور 1/5 اسب بخار 1400 دور

مقدار آمپر مصرفی الکترو موتور 2/5 آمپر

جنس بدنه انواع تهویه گلخانه ورق استیل با ضخامت 1/5 میلی متر

قطر پروانه تهویه گلخانه 120 سانتی متر 6 پره

دور پروانه فن گلخانه 460 دور بر دقیقه

سایز تمسه پروانه فن گلخانه A-82 منجیت دار

ابعاد فن سانتی متر45×140×140

وزن تهویه گلخانه کیلو گرم 100

رنگ بدنه فن گلخانه ای کوره ای الکترواستاتیک

مقدار صدا تولید شده در فاصله 7 متری 59 دسی بل

قیمت هواکش 140 گلخانه

با توجه به جنس فن، شرکت تولید کننده، مقدار توان، میزان هوادهی فن، تعدادپره ها و جنس پره ها قیمت فن و سوخت مورد نیاز برای کار کردتون فن متفاوت می باشد و در محدوده قیمت 2 میلیون تومان به بالا تغییر می کند که این فقط قیمت خود فن به تنهایی می باشد.

البته بسیاری از مواقع قیمت فن 140 گلخانه با توجه به تجهیزات اضافی که همراه آن است نیز ممکن است افزایش یابد.بسیاری از صاحبان گلخانه ها گاهی اوقات برای کاهش هزینه های از Greenhouse fan دست دوم استفاده می کنند.

باید توجه داشت که استفاده از فن دست دوم شاید مقرون به صرفه تر باشد ولی به علت اینکه تجهیزات و قطعات آن نو نیست ممکن است هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به زمانی که یک فن نو تهیه می شود بیشتر باشد.

فن اگزاست مخصوص گلخانه و مرغداری

فن تخلیه 140*140 سانتی متری از جمله پرکاربرد ترین های اگزاست می باشد که جهت و سرمایش سالن های مانند گلخانه و مرغداری مورد استفاده قرار میگیرد. . این هواکش مجهز به دمپر بوده و به صورت دو دور برای فصول گرم و سرد سال طراحی گریده است.مشخصات فنی دقیق هواکش 140*140 سانتی متری را می توانید در پایین مشاهده نمایید.

مشخصات فنی فن 140*140

قدرت تخلیه

 34000 متر مکعب در ساعت

دور پروانه :
600 و 400 دور در دقیقه قابل تنظیم بدون نیاز به اینویتور

قطر پروانه :

118 سانتی متر
نوع بلبرینگ:
ژاپنی

نوع موتور:

موتوژن تبریز
قدرت موتور
 دو اسب بخار سه فاز

ابعاد قاب فن:
140*140 سانتی متر

نوع بدنه:

پرسی

جنس پروانه:
استیل استنلس

جنس بدنه:

گالوانیزه با پوشش رنگ کوره ای از نوع ضد خش

هواکش گلخانه

نقش فن در گلخانه چیست؟

وجود فن در گلخانه برای سلامت گیاهان و محصولات داخل آن حیاتی می باشد. فن گلخانه می تواند هوای ناسالم درون این مکان را به بیرون انتقال دهد و هوای داخل آن را نیز تصفیه کند. سیستم تهویه برای کارکرد درست این مکان الزامی است. 

1) با استفاده از فن گلخانه می توان دمای این مکان را به خوبی کنترل کرد. در فصل های گرم که دمای داخل آن به شدت بالا می رود این نوع فن می تواند دمای موجود را پایین آورده و از آسیب رسیدن به گیاهان جلوگیری کند. دمای زیاد باعث پژمرده شدن گل و گیاهان می شود و سرعت رشد آن ها را پایین می آورد.

2) فن گلخانه ای می تواند باعث گردش هوا در فضای داخلی گلخانه شود. یعنی یک توده هوایی مشخص در داخل فضای آن به طور مرتب در جریان است. در نتیجه دمای تمام قسمت های این مکان با هم یکسان می شود.

3) یکی از وظایف مهم فن های گلخانه ای، جلوگیری از آفت زدگی گیاهان می باشد. آفت زدگی و حشرات مضر باعث از بین رفتن گیاهان و کاهش کیفیت محصولات این مکان می شوند. همچنین سم پاشی می تواند در مرور زمان به گیاهان گلخانه آسیب وارد کند. در نتیجه استفاده از فن گلخانه برای خارج کردن این حشرات مزاحم بسیار منطقی تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: هیتر گلخانه چیست؟

دیگر وظایف هواکش در گلخانه 

4) رطوبت داخل گلخانه تاثیر مهمی در رشد گیاهان موجود در آن دارد. این نوع فن می تواند میزان رطوبت داخل محیط را به حد تعادل برساند. زیرا خشک بودن بیش از حد و رطوبت بیش از حد می توانند عاملی بازدارنده برای رشد گیاهان باشند.

5) از وظایف دیگر فن گلخانه ای، گرده افشانی میان گیاهان می باشد. همان طور که مستحضر هستید، تولید مثل گیاهان از طریق گرده افشانی و از طریق باد انجام می شود. از آن جایی که گلخانه محیطی بسته است هیچ بادی در آن جریان ندارد. در نتیجه باید این باد را به صورت مصنوعی در فضای آن ایجاد کرد. فن ها می توانند باعث جریان هوا و انجام گرده افشانی گیاهان شوند.

6) گیاهان برای انجام عمل فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. دی اکسید کربن در جو زمین به صورت طبیعی وجود دارد. اما از آنجایی که گلخانه محیطی بسته می باشد، ممکن است مقدار دی اکسید کربن در آن کاهش یافته و رشد گیاهان با مشکل رو به رو شود. فن گلخانه ای باید اکسیژن حاصل از فتوسنتز گیاهان را به بیرون انتقال داده و به جای آن دی اکسید کربن را به داخل این محیط هدایت نماید.

چرا باید تهویه هوای گلخانه انجام شود؟

گلخانه محیطی بسته می باشد که موجودات زنده در آن پرورش می یابند. در نتیجه استفاده از فن گلخانه برای تهویه هوای داخل این محیط بسیار ضروری می باشد. موجودات زنده مانند گیاهان برای رشد به هوای پاکیزه و تمیز احتیاج دارند. همچنین از این محیط برای رشد گیاهان در فصولی که رشد طبیعی آن ها در طبیعت امکان پذیر نیست استفاده می شود. از این رو باید تمام شرایط طبیعی و مناسب برای رشد آن ها فراهم شود.

اگر هوای داخل گلخانه تهویه نشود گیاهان به هیچ وجه نمی توانند رشد طبیعی خود را طی کنند. در نتیجه هیچ محصولی در کار نخواهد بود. گلخانه داران برای ایجاد چنین محیطی سرمایه زیادی صرف می کنند.

برای آنکه این سرمایه نابود نشود باید تمامی جوانب کار را در نظر گرفت. متاسفانه برخی از صاحبان مشاغل نقش فن های گلخانه را دست کم می گیرند و همین باعث به وجود آمدن ضرر و زیان هایی می شود. اگر قصد ایجاد چنین محیطی را دارید، حتما به سیستم تهویه مناسب برای آن باشید.

لیست قیمت هواکش گلخانه
7 پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   سوالتون خیلی کلی هستش دو تا نکته ابتدا باید مشخص بشود یک گلخانه شما و دوم میزان هزینه شما،لطفا با شماره شرکت تماس بگیرید تا در این زمینه مشاوره لازم به شما داده بشود .

   پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   با توجه به انواع فن برای گلخانه از شما میخواهم که به واتس اپ پیام بدهید تا من لیست قیمت را خدمت شما ارسال کنم

   پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   تشکر از همراهی شما اگر در هنکام استفاده از فن ها سوالی داشتید کارشناسان ما را در جریان قرار بدهید .

   پاسخ
 1. میرمصیب از شهرضا
  میرمصیب از شهرضا گفته:

  شما ارسال به شهرستان هم دارید من برای گلخانه ام تو شهرضا نیاز به تعدادی فن داشتم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.9/5 - (43 امتیاز)