021-66565060 09127261035

جهت ارتباط میتوانید با شماره تلفن ما در تماس باشید

آدرس

تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان جمالزاده شمالی و کارگر شمالی، پلاک 342، طبقه 5، واحد 17

فن گلخانه یکی از تجهیزات مهم و ضروری برای گلخانه ها می باشد. که بایستی به هنگام راه اندازی و ساخت گلخانه تعداد موردنیاز آن محاسبه شده و جانمایی شود. کشت گیاهان در فضاهای بسته گلخانه ای مستلزم فراهم کردن شرایط آب و هوایی مورد نیاز آن گیاه برای رشد بهینه است. وظیفه کلی فن های گلخانه گردش هوای داخل، تامین اکسیژن مورد نیاز داخل و رطوبت گلخانه به صورت یکنواخت است. کارهای بالا توسط مجموعه ای فن گلخانه به نام اگزاست فن ها و فن سیرکوله گلخانه انجام میشود که وظیفه هواکشی و گردش هوا و خروج هوا را بر عهده دارند.

شرکت گل سبز میثاق با تجربه بالای 30 سال، یکی از شرکت های گلخانه ساز برتر ایران است. این شرکت توان عملیاتی برای راه اندازی و ساخت گلخانه های مدرن و سنتی را دارد. ما با ظرفیت کارگاهی خود تولید کننده انواع اتصالات گلخانه و تامین کننده انواع تجهیزات گلخانه همچون فن و هیتر، مه پاش و پد سلولزی و سایر تجهیزات می باشیم. شما می توانید برای دریافت مشاوره احداث گلخانه با شماره های ما تماس بگیرید.

فن گلخانه

 

آشنایی با فن گلخانه

فن سیرکوله یکی از انواع فن های مورد استفاده برای ایجاد گردش هوا در داخل گلخانه ها است. گردش هوا در محیط گلخانه برای یکسان سازی دما و رطوبت محیطی در فصول مختلف ضروری است.

نامناسب بودن شرایط تهویه گلخانه باعث آسیب به گیاهان زیر کشت می شود. با توجه به عبور نور از دیواره و سقف گلخانه ها، دمای هوا در کناره ها و نزدیک سقف متفاوت از نقاط داخلی است. این مساله در زمستان ها باعث پایین بودن دمای این نقاط و در تابستان بالا دما در این نقاط شود.

در صورتی که گیاهان کشت شده دمای یکنواختی را تجربه نکنند و شرایط محیطی برای هر بخش گلخانه متفاوت باشد، تولید محصول تحت تاثیر قرار گرفته و بهره وری پایین خواهد آمد.

دسته بندی فن های سیرکوله بر اساس قطر پروانه آنها می باشد. سایزهای مورد استفاده 40 سانتی متر، 50 و 60 سانتی متر است. موتور فن سیرکوله برای کار با برق تکفاز و سه فاز طراحی و تولید می شود. همچنین پروانه استفاده شده می تواند شامل پره به تعداد 3، 4 ، 6 و 9 پره باشد. قطر پروانه، توان موتور و تعداد پره ها در میزان هوادهی و پرتاب هوا این فن ها نقش دارد.

با به رطوبت بالای محیط های گلخانه ای، جنس بدنه فن سیرکوله از استیل ضد زنگ می باشد. جنس تیغه های پره ها از فلز با رنگ الکترواستاتیک و یا پلاستیکی می باشد. موتور فن دارای عایق رطوبتی است که در این محیط گلخانه ای عمر بالایی داشته باشد.

چرا به فن و هواکش گلخانه نیاز داریم؟ 

فضای گلخانه برای گیاهان کشت شده در آن یک فضای مصنوعی ایجاد شده است. گیاهان کشت شده در داخل هر فضای گلخانه ای به شرایط آب و هوایی نیاز دارند که در طول زمان بلندی با آن سازگار شده اند. به عنوان مثال شرایط آب و هوایی و دمایی برای کشت صیفی جات با گل متفاوت است و این تفاوت را در میان اکثر گیاهان مناطق آب و هوایی متفاوت است. از این رو شما برای کشت بهینه نیاز به فن گلخانه و هواکش گلخانه دارید. چهار کارکرد اصلی فن ها به شرح زیر است:

جلوگیری از بالا رفتن یکباره دما و ایجاد تنش دمایی در داخل گلخانه، تزریق هوای تازه به داخل و ایجاد جریان مداومی از هوا و اکسیژن باعث می شود که محیط برای رشد آفات مناسب نبوده و از آن جلوگیری کند. همچنین جریان هوا باعث گرده افشانی بهتر نیز خواهد شد. لازم به ذکر است که عملکرد فن ها توسط یک سیستم کنترل خودکار گلخانه ای کنترل می شود و نیازی به عامل انسانی نیست.

در حقیقت نحوه عملکرد هواکش گلخانه به این صورت است که هوای کهنه موجود در محیط را از طریق فن ها خود به حرکت در می آورد و سپس با عبور دادن از فن های مرطوب خود و فیلتر کردن دوباره آن، باعث تهویه و مطبوع تر شدن هوای داخل محیط می شود.

فن گلخانه

 

انواع فن های مورد استفاده در گلخانه

در گلخانه ها عمدتا دو نوع فن برای ایجاد سیستم تهویه هوای گلخانه استفاده می شود. این دو نوع فن عبارت است از اگزاست فن گلخانه و فن سیرکوله. این دو نوع فن گلخانه در کنار هم می توانند یک سیستم بهینه برای تهویه هوا را تشکیل دهند. شرکت گل سبز میثاق تامین کننده انواع فن گلخانه می باشد. ما در ادامه محصولات شرکت در این زمینه را معرفی خواهیم کرد.

راه اندازی یک سیستم تهویه مناسب با استفاده از این فن ها یک کار تخصصی فنی و مهندسی است که توسط شرکت ما انجام میگیرد. محاسبه تعداد فن های گلخانه مورد نیاز، محاسبه توان هر فن مورد نیاز و جانمایی آنها نیاز به محاسباتی دارد تا فضای گلخانه برای گیاهان زیر کشت مناسب باشد. شایان ذکر با توجه به اقلیم خشک ایران استفاده از فن ها بیشتر به همراه پدهای سلولزی گلخانه همراه است تا علاوه بر داشتن هواکش برای گلخانه یک سیستم سرمایشی نیز ایجاد شده باشد.

همانگونه که در بالا نیز اشاره شد، گردش هوای خوب برای هر گلخانه ای ضروری است. فن گلخانه با ارائه حرکت هوای تازه سطح رطوبت نسبی را کاهش داده و بیماری را کاهش می دهند. سیستم گردش هوا در گلخانه توزیع یکنواخت گرما و CO2 را تضمین می کند، دما و رطوبت را در سراسر محفظه یکسان می کند.

حرکت هوا همچنین گرمای بیش از حد گیاهان را کاهش می دهد، مناطق با رطوبت بالا را از بین می برد، “مناطق مرده” را که در آن هوای ساکن تجمع می یابد، که بستر مناسبی برای توسعه بیماری ها است، حذف می کند.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع نایلون گلخانه

 

نحوه کارکرد فن گلخانه چگونه است؟

همانگونه که در بالا اشاره شد، در گلخانه ها فن های گلخانه و هواکش هایی که نصب می شوند عملکرد متفاوتی دارند. ما برای داشتن یک تعادل هوایی نیاز به هر دو نوع اگزاست فن های گلخانه و فن سیرکوله گلخانه داریم. بخشی از اگزاست فن ها وظیفه مکیدن هوای تازه بیرون به داخل گلخانه را داشته و بخشی از آنها وظیفه خروج هوای داخل به بیرون را دارند.

برای داشتن یک تعادل دمایی و رطوبتی در داخل گلخانه نیاز به فن سیرکوله وجود دارد تا با ایجاد گردش هوایی، توزیع دمای یکسان و رطوبت را انجام دهد. این سیستم یکپارچه باعث می شود که هوای داخل گلخانه تعادل و ثبات لازم را داشته باشد. هواکش گلخانه دارای پره هایی است که هوا را به صورت محوری و … به جریان می اندازد. هر چه سرعت گردش پره ها بیشتر باشد تخلیه هوا سریع تر انجام می گیرد. از این توان موتور فن ها جزو ویزگی هایی است که به موقع خرید فن گلخانه مورد توجه قرار می گیرد.

اگزاست فن گلخانه یا هواکش ها جزو فن هایی است که به گردش هوا کمک می کنند. این فن ها بوسیله نیروی گریز از مرکز با عث جابجایی هوا از یک سمت فن به سمت دیگر میشود. بنابراین از این فن ها می توان هم برای ورود هوا به داخل گلخانه استفاده کرد و هم برای خروج و هدایت هوای داخل به بیرون. این فن ها علاوه بر گلخانه برای تمامی سالن سرپوشیده همچون دامداری و مرغداری ها نیز کاربرد دارند.

انواع فن اگزاست شامل فن های سانتریفیوژی، فن آکسیال گلخانه، رادیال، پشت بامی، سقفی و قارچی است. فن پروانه ای یا همان فن آکسیال، رایج ترین فن مورد استفاده برای تهویه در گلخانه ها است. با این حال، انواع دیگری از فن های جریان محوری نیز استفاده می شود.

اگزاست فن گلخانه با هدایت هوای تازه بیرون به داخل گلخانه و مکش هوای داخل به بیرون تاثیر عمده ای در جریان هوای داخل دارند. این فن از یک موتور برای چرخاندن پره های خود استفاده می کند که وظیفه بیرون کشیدن هوا از فضا را دارد.

هوای کهنه، مرطوب یا آلوده از طریق دریچه اگزوز هدایت می شود و از خانه خارج می شود. استفاده از فن اگزاست برای گلخانه ها ضروری است چرا که هوای راکد را در گلخانه یا سالن را جابجا کرده و محیط رشد سالم تر و پربارتریرا ایجاد می کند.

فن گلخانه

 

آشنایی با انواع فن گلخانه

در بخش زیر به انواع فن گلخانه اشاره شده است:

فن 140 گلخانه شش پره NTA

فن 140 گلخانه سه پره NTA

فن 100 گلخانه شش پره NTA

فن 140 گلخانه شش پره ALV

فن 140 گلخانه پنج پره ALV

هواکش 140 گلخانه ALV

هواکش 140 گلخانه سه پره ALV

هواکش 100 گلخانه پنج پره ALV

فن سیرکوله سه پره 60 NTA

فن سیرکوله شش پره 60 NTA

فن سیرکوله چهار پره 60 NTA

فن سیرکوله چهار پره 50 NTA

فن سیرکوله 60 TAT

فن 50 TAT

فن 40 TAT

فن سیرکوله 60 گلخانه ALV

فن 50 گلخانه ALV

فن سیرکوله 40 گلخانه ALV

فن های گلخانه ای گل سبز میثاق با گارانتی 18 ماهه به فروش می رسد. انواع اگزاست فن 140 و 100 و همچنین فن سیرکوله ما استاندارد می باشد. برخی از مزیت های محصولات ما به شرح زیر است:

فن گلخانه

 

معرفی انواع تهویه گلخانه

به طور کلی انواع گوناگونی از فن برای گلخانه تولید شده در بازار تجهیزات عرضه و به فروش می رسد:

می توان گفت تمامی این مدل ها دارای ساختار مشابه و یکسانی هستند و از لحاظ فنی هر یک از آنان در زمره فن های سانتریفوژ قرار دارند. قدرت هوادهی در این دسته از تجهیزات پر فروش چیزی ما بین 1000 تا 5750 است. از مشخصه های بارز و منحصر به فردی که می توان به انواع فن گلخانه ای نسبت داد کم صدا بودن و قدرت مکش فوق العاده آن ها است.

بد نیست بدانید که هر یک از آن ها از یک سری متریال های مرغوب و با کیفیتی همچون سیستم کانال کشی، هود، فیلتر، هواکش و در نهایت دودکش یا همان کانال عمودی تشکیل شده اند.

تولید محصولات گلخانه ای

با گسترش شهرها و افزایش جمعیت نیاز به مواد غذایی در غیر از فصلی که تولید می شود اهمیت پیدا کرد و انواع صیفی جات و سبزیجات و مواد غذایی تولیدات گلخانه ای جایگاه ویژه ای در سبد غذایی مردم بدست آورد. با توجه به اینکه تولیدات گلخانه ای باید در فضای گلخانه بوجود بیاید، تجهیزات گلخانه نیز به تناسب پیشرفتی که در دیگر صنایع اتفاق افتاد پیشرفت های ویژه ای پیدا کرد.از جمله تجهیزات مهم گلخانه فن 140 گلخانه می باشد.

تمامی گیاهان برای فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در گلخانه شما جریان نداشته باشد، گیاهان دی اکسید کربن لازم برای تولید موادغذایی مورد نیاز خودرا ندارد. پس گلخانه نیاز به دریچه های هوا یا تجهیزاتی مانند فن دارد تا اجازه دهد هوای تازه وارد شود.

در حقیقت برای اینکه تولیدات گلخانه ای کیفیت بهتری داشته باشد تحقیقات زیادی بر روی رطوبت و دمای مناسب هوای گلخانه انجام شد و از آنجا که تهویه هوا امری مهم و ضروری برای گلخانه بود هواکش گلخانه جایگاه خاصی در بین بقیه تجهیزات گلخانه ای پیدا کرد. یکی از موارد اصلی استفاده از فن 140 گلخانه است که بانصب آن می‌توانید رطوبت گلخانه ها را کاهش داد.

فن گلخانه

 

بیشتر بخوانید: اتصالات گلخانه چیست؟

 

فن 140 برای گلخانه

علاوه بر این، دستگاه فن 140 گلخانه را می‌توانید برای عبور و گردش هوا در گلخانه نصب و استفاده کنید.تجهیزات فن 140 گلخانه به عنوان سرد کننده و برای خنک‌تر کردن هوای محیط‌های گلخانه ای، و حتی برای تهویۀ مرغداری‌ها هم استفاده می‌شود.

پروانه فن گلخانه بسته به سفارش مشتری از استیل خالص استنلس و یا انواع پلیمرهای صنعتی تولید میگردد علاوه بر این فن های 140 در 140 با تکنولوژی تسمه فولی تولید میگردند که امکان افزایش یا کاهش دور موتور را امکان پذیر می سازد. تهویه 140 گلخانه معمولا دارای 32000 تا 35000 متر مکعب هوادهی در ساعت می باشند.

مشخصات فن اگزاست گلخانه

در بخش زیر به مشخصات فن اگزاست گلخانه اشاره شده است:

 

فن گلخانه سیرکوله

به صورت دایره ای است که در زیر سقف گلخانه نصب می شود و برای خارج کردن هوای گلخانه استفاده می گردد. این نمونه از فن های گلخانه نیز به نام جت فن شناخته شده است و لرزش ندارد. هواکش گلخانه سیرکوله از تغییرات شدید رطوبت هوا که موجب ضرر برای گیاهان می شود جلوگیری می نماید. فن سیر کوله در سایزها و قطرهای مختلفی موجود می باشد.

سایز و قطر فن سیر کوله 40-50-60 سانتی متر می باشد. قدرت جابجای، و تهویه هوای گلخانه سیرکوله به میزان 4200 متر مکعب بر ساعت می باشد.این نمونه فن دارای تعداد پره های متفاوت و متنوع می باشد. این تعداد پره ها شامل 3 و 4 و 6 و 9 پره با موتور تک فاز 1400 RPM یا موتور سه فاز می باشد.

مشخصات فنی فن گلخانه 140× 140

مشخصات فن 140 * 140 گلخانه عبارت است از:

قیمت فن 140 گلخانه

با توجه به جنس فن، شرکت تولید کننده، مقدار توان، میزان هوادهی فن، تعدادپره ها و جنس پره ها قیمت فن و سوخت مورد نیاز برای کار کردتون فن متفاوت می باشد و در محدوده قیمت 2 میلیون تومان به بالا تغییر می کند که این فقط قیمت خود فن به تنهایی می باشد.

البته بسیاری از مواقع قیمت فن 140 گلخانه با توجه به تجهیزات اضافی که همراه آن است نیز ممکن است افزایش یابد.بسیاری از صاحبان گلخانه ها گاهی اوقات برای کاهش هزینه های از فن گلخانه ای دست دوم استفاده می کنند.

باید توجه داشت که استفاده از فن دست دوم شاید مقرون به صرفه تر باشد ولی به علت اینکه تجهیزات و قطعات آن نو نیست ممکن است هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به زمانی که یک فن نو تهیه می شود بیشتر باشد.

اگزاست فن گلخانه و مرغداری

فن تخلیه 140*140 سانتی متری از جمله پرکاربرد ترین های اگزاست می باشد که جهت و سرمایش سالن های مانند گلخانه و مرغداری مورد استفاده قرار میگیرد. . این هواکش مجهز به دمپر بوده و به صورت دو دور برای فصول گرم و سرد سال طراحی گریده است.مشخصات فنی دقیق هواکش 140*140 سانتی متری را می توانید در پایین مشاهده نمایید.

 

نقش فن در گلخانه چیست؟

وجود فن در گلخانه برای سلامت گیاهان و محصولات داخل آن حیاتی می باشد. فن گلخانه می تواند هوای ناسالم درون این مکان را به بیرون انتقال دهد و هوای داخل آن را نیز تصفیه کند. سیستم تهویه برای کارکرد درست این مکان الزامی است.:

1) با استفاده از فن گلخانه می توان دمای این مکان را به خوبی کنترل کرد. در فصل های گرم که دمای داخل آن به شدت بالا می رود این نوع فن می تواند دمای موجود را پایین آورده و از آسیب رسیدن به گیاهان جلوگیری کند. دمای زیاد باعث پژمرده شدن گل و گیاهان می شود و سرعت رشد آن ها را پایین می آورد.

2) فن گلخانه ای می تواند باعث گردش هوا در فضای داخلی گلخانه شود. یعنی یک توده هوایی مشخص در داخل فضای آن به طور مرتب در جریان است. در نتیجه دمای تمام قسمت های این مکان با هم یکسان می شود.

3) یکی از وظایف مهم آن، جلوگیری از آفت زدگی گیاهان می باشد. آفت زدگی و حشرات مضر باعث از بین رفتن گیاهان و کاهش کیفیت محصولات این مکان می شوند. همچنین سم پاشی می تواند در مرور زمان به گیاهان گلخانه آسیب وارد کند. در نتیجه استفاده از فن گلخانه برای خارج کردن این حشرات مزاحم بسیار منطقی تر خواهد بود.

4) رطوبت داخل گلخانه تاثیر مهمی در رشد گیاهان موجود در آن دارد. این نوع فن می تواند میزان رطوبت داخل محیط را به حد تعادل برساند. زیرا خشک بودن بیش از حد و رطوبت بیش از حد می توانند عاملی بازدارنده برای رشد گیاهان باشند.

5) از وظایف دیگر آن، گرده افشانی میان گیاهان می باشد. همان طور که مستحضر هستید، تولید مثل گیاهان از طریق گرده افشانی و از طریق باد انجام می شود. از آن جایی که گلخانه محیطی بسته است هیچ بادی در آن جریان ندارد. در نتیجه باید این باد را به صورت مصنوعی در فضای آن ایجاد کرد. فن ها می توانند باعث جریان هوا و انجام گرده افشانی گیاهان شوند.

6) گیاهان برای انجام عمل فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. دی اکسید کربن در جو زمین به صورت طبیعی وجود دارد. اما از آنجایی که گلخانه محیطی بسته می باشد، ممکن است مقدار دی اکسید کربن در آن کاهش یافته و رشد گیاهان با مشکل رو به رو شود. فن گلخانه ای باید اکسیژن حاصل از فتوسنتز گیاهان را به بیرون انتقال داده و به جای آن دی اکسید کربن را به داخل این محیط هدایت نماید.

بیشتر بخوانید: پد سلولزی گلخانه چیست؟

 

 

چرا باید تهویه هوای گلخانه انجام شود؟

گلخانه محیطی بسته می باشد که موجودات زنده در آن پرورش می یابند. در نتیجه استفاده از فن برای تهویه هوای داخل این محیط بسیار ضروری می باشد. موجودات زنده مانند گیاهان برای رشد به هوای پاکیزه و تمیز احتیاج دارند. همچنین از این محیط برای رشد گیاهان در فصولی که رشد طبیعی آن ها در طبیعت امکان پذیر نیست استفاده می شود. از این رو باید تمام شرایط طبیعی و مناسب برای رشد آن ها فراهم شود.

شرکت گل سبز میثاق با بیش از 30 سال تجربه آماده همکاری با افراد و شرکت ها برای راه اندازی و احداث گلخانه می باشد.

7 پاسخ

    1. سوالتون خیلی کلی هستش دو تا نکته ابتدا باید مشخص بشود یک گلخانه شما و دوم میزان هزینه شما،لطفا با شماره شرکت تماس بگیرید تا در این زمینه مشاوره لازم به شما داده بشود .

    1. با توجه به انواع فن برای گلخانه از شما میخواهم که به واتس اپ پیام بدهید تا من لیست قیمت را خدمت شما ارسال کنم

  1. ممنون از کیفیت بالای فن و جت فن های شما در کمترین زمان برای گلخانه ام نصب و راه اندازی شد

    1. تشکر از همراهی شما اگر در هنکام استفاده از فن ها سوالی داشتید کارشناسان ما را در جریان قرار بدهید .

  2. شما ارسال به شهرستان هم دارید من برای گلخانه ام تو شهرضا نیاز به تعدادی فن داشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *