021-66565060 09127261025

جهت ارتباط میتوانید با شماره تلفن ما در تماس باشید

آدرس

تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان جمالزاده شمالی و کارگر شمالی، پلاک 342، طبقه 5، واحد 17

گلخانه هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک

هیدروپونیک به سیستمی می گویند که به وسیله ی آن کشت گیاهان در خاک انجام نمی شود. در گلخانه هیدروپونیک نیز گیاهان درون خاک رشد نمی کنند. گیاهان موجود در گلخانه هیدروپونیک درون آب رشد می کنند. درون آب موجود در این گلخانه ها مواد مغذی برای رشد گیاهان وجود دارد.

در گلخانه هیدروپونیک ریشه ی گیاهان به طور مستقیم از محلول مواد مغذی تغذیه می شوند و در تماس مستقیم با اکسیژن می باشند. این دو مورد برای رشد گیاه بسیار موثر و ضروری می باشد.

گیاهان زیادی را می توان در گلخانه هیدروپونیک رشد داد اما افرادی که مبتدی هستند و تازه شروع به کار کرده اند بهتر است گیاهان خاصی  را در ابتدای کار خود انتخاب کنند و بعد از یادگیری اصول مهم گلخانه، اقدام به کاشت دیگر گیاهان کنند. این گیاهان شامل اسفناج، کاهو، نعناع، گشنیز، ریحان، توت فرنگی، فلفل تند می شوند.

قیمت گلخانه هیدروپونیک به مولفه های بسیار زیادی وابسته می باشد و نمی توان قیمت دقیقی برای آن بیان کرد.

تولید گلخانه هیدروپونیک

برای ساختن و به وجود آوردن گلخانه هیدروپونیک باید شرایط خاصی را مد نظر قرار داد و با توجه به آن ها سیستم مناسب را انتخاب کرد. از جمله این شرایط می توان به مساحت و فضای مورد نظر، نوع محصول مورد استفاده ، مقدار محصول مورد کاشت، زمان لازم، هزینه و بودجه ی لازم و … اشاره کرد.

برای افرادی که قصد شروع سازنده گلخانه هیدروپونیک را دارند و در آغاز کار هستند بهتر است یکی از سیتم های زیر را برای شروع کار خود انتخاب کنند.

سیستم مکنده

یکی از ساده ترین سیستم های گلخانه هیدروپونیک، سیستم مکنده می باشد. این سیستم یکی سیستم مکانیکی می باشد که به آسانی می توان آن را راه اندازی کرد. از این سیستم می توان برای یادگیری اولیه نیز استفاده کرد. در این سیستم محیط کشت درون مخزنی قرار می گیرند که در بالای مخزن دیگری متشکل از آب و محلول مواد مغذی می باشد. این دو مخزن به وسیله یک شمع یا فانوس به هم ارتباط دارند. سیستم مکنده برای گیاهان کوچک و سبزیجات بسیار مناسب می باشند. البته باید این نکته را نیز متذکر شویم که گیاهان بزرگ و گیاهانی مثل کاهو که آب زیادی برای رشد خود نیاز دارند مناسب این سیستم نمی باشند.

کشت شناور

یکی دیگر از سیستم هایی که راه اندازی آن آسان و راحت می باشد، کشت شناور نام دارد. گیاهان در این سیستم درون مخزنی از جنس پلیمر سفید می باشند. این قسمت در بالای مخزن آب و محلول مواد مغذی می باشد. علاوه بر این ها یک پمپ آب نیز وجود دارد که باعث می شود تا اکسیژن لازم به گیاهان برسد. این سیستم برای گیاهانی که آب زیادی برای رشد نیاز دارند، مناسب می باشد.

سیستم جزر و مد

سیستم دیگری که برای شروع کار می تواند متناسب باشد، سیستم جزر و مد می باشد. این سیستم نسبت به دو سیستم دیگر کمی پیچیده تر می باشد اما با این حال می تواند برای ساخت گلخانه هیدروپونیک مناسب باشد. در این سیستم مخزنی که محیط کشت می باشد به وسیله ی آب و مواد مغذی پر می شود و دوباره به مخزن اولیه بر می گردد. یکی از مزیت های مهم این سیستم داشتن تایمر است که می توان به وسیله ی آن برنامه های دقیقی تنظیم کرد.

شرایط لازم برای گلخانه هیدروپونیک

برای به وجود آوردن یک گلخانه هیدروپونیک که کارایی مناسب را داشته باشد و بتوان گیاهان متعددی را در آن رشد داد باید شرایط مناسب را برای آن به وجود آورد. این شرایط شامل موارد زیر می شود.

نورپردازی

یکی از مهم ترین شرایط برای گلخانه هیدروپونیک، نور دهی مناسب برای آن می باشد. برای نوردهی در گلخانه هیدروپونیک می توان از چراغ های HID استفاده کرد. یکی دیگر از نور هایی که می توان برای گلخانه هیدروپونیک استفاده کرد، T5 فلورسنت می باشد. در زمان نورپردازی باید برای تابیدن آن ها باید به آن زمان داد تا در زمان های خاص خاموش و روشن شود.

شرایط فضای گلخانه

برای ساخت گلخانه هیدروپونیک باید شرایط خاصی را اعم از رطوبت مناسب، گردش هوای خوب، دما و سطح CO2 تهیه کرد. دما باید حدودا بین 68 تا 70 درجه باشد. میزان رطوبت فضای گلخانه هیدروپونیک باید حتما به اندازه ی کافی باشد در غیر این صورت ممکن است باعث مشکلات قارچی و یا کپک زدگی باشد.

مواد مغذی به صورت مایع و خشک برای گلخانه هیدروپونیک مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این مواد مغذی می تواند به صورت مصنوعی و ارگانیک باشند. این مواد در آب حل می شوند. باید این مواد را حتما با توجه به دستور العملشان مورد استفاده قرار بگیرند تا بتوان نتیجه ی دلخواه را از آن گرفت. مواد مغذی انواع گوناگونی دارند که برخی از آن ها مختص سبزیجات و برخی دیگر مخصص گیاهان گلدار می باشند.

کیفیت آب

کیفیت آب یکی از مهم ترین موارد تاثیر گذار در گلخانه هیدروپونیک باشد. یکی از مواردی که می تواند روی کیفیت آب تاثیر گذار باشد، سطح PH  آب و دیگری میزان نمک های معدنی در آب گلخانه می باشد. مواد معدنی در آب باید به میزان کافی باشد در غیر این صورت مثلا اگر بالا باشد باید آب حتما تصفیه شود.

مزایای گلخانه هیدروپونیک

استفاده از گلخانه هیدروپونیک مزایای بسیار زیادی دارد. یکی از مهم ترین این مزایا افزایش رشد گیاهان می شود. این افزایش رشد می تواند به میزان 25 تا 30 درصد باشد. گیاهان و گل هایی که در خاک رشد می کنند مجبورند که به دنبال مواد مغذی بگردند اما در این روش دیگر این مشکل وجود ندارد و گیاه به راحتی به مواد مغذی دست پیدا می کند. در این روش گیاه به جای اینکه تمرکز روی بزرگ کردن ریشه ی خود داشته باشد، تمرکز اصلی را روی قسمت بالایی گیاه صرف می کند.

یکی دیگر از مزیت های این نوع گلخانه، مصرف آب کمتر می باشد. به دلیل داشتن این مزیت می توان به مقدار زیادی در مصرف آب صرفه جویی کرد. این مزیت به دلیل بسته بودن محیط و تبخیر نشدن آب می باشد.

مزیت مهم دیگر گلخانه هیدروپونیک مناسب بودن برای محیط زیست می باشد. گلخانه هیدروپونیک به دلیل نداشتن مواد زائد مربوط به رواناب خاک، آلودگی کمتری به وجود می آورد.

ساخت گلخانه هیدروپونیک شرکت گل سبز میثاق (با نام تجاری گل سبز میثاق)

گلخانه هیدروپونیک چه گلخانه ای است؟

گلخانه ای که در آن کشت بدون خاک و در آب انجام می شود، به آن کشت هیدروپونیک یا آبکشت گفته می شود . متخصصان در این نوع کشت نیازهای غذایی گیاه هان را اندازه گیری و تعیین می کنند و به جای خاک ، عناصر مورد نیاز  گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت را به آبی که به گیاه می دهند اضافه می کنند.

ساخت گلخانه را با شرکت گلخانه سازی گل سبز میثاق تجربه نمایید گل سبز میثاق  ارائه دهنده مناسبترین قیمت ساخت گلخانه در کشور است.

بستر کشت هیدروپونیک چگونه است ؟

معمولا برای جلوگیری از ورود نور خورشید و نیز جلوگیری از رشد خزه در محیط ریشه که از تمام جهات محصورند و فقط در قسمت قرار گیری گیاه باز هستند ، از مواد کدر استفاده می کنند. برای این کار می توان از موادی مانند : لوله‌های پلیکا، کیسه‌های نایلونی سیاه رنگ گروبک مانند آن ، استفاده کرد.

انواع کشت هیدروپونیک از نظر شرکت گلخانه ساز گل سبز فرداد میثاق چیست ؟

در گلخانه هیدروپونیک کشت به صورت‌های گوناگونی اعمال می‌شود ؟

در ساده ‌ترین و قدیمی‌ ترین روش کشت هیدروپونیک گیاهان را در بسترهای از جنس کاه کشت می کرند و مواد غذایی را در اختیار گیاهان کشت شده دراین بسترها قرار داده می شود . روش‌های جدید تری نیز بکار برده می‌شود مانند روش NFT که در آن مواد غذایی بصورت یک لایهٔ نازک در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

چند سیستم تغذیه گیاهان در ساخت گلخانه هیدروپونیک وجود دارد؟

دو سیستم :

سیستم باز هیدروپونیک

در این سیستم عناصر شیمیایی ای (ماکرو و میکرو) که گیاه به آنها نیازمند می باشند ، فقط یک بار در دسترس گیاه قرار می‌گیرد و بعد از استفاده ، از پایین بسترهای کشت به وسیله منافذی که از قبل در زیر بسترها تعبیه شده ، خارج می‌شود.

سیستم بسته هیدروپونیک

در این سیستم مواد غذایی محلول در آب بیشتر از یک باراستفاده می‌شوند. برای جلوگیری از افت کیفیت محلول غذایی در سیستم بسته، باید دائما به وسیله دستگاه‌های کنترل کیفیت، عناصر مورد نیاز گیاهان اندازه گیری شود و آن قسمت از عناصر شیمیایی محلول در آب جاری در محدوده ریشه گیاهان، که جذب ریشه شده‌اند و محلول دیگر آنها را با خود ندارد، به محلول، اضافه شوند.

مزایای کشت هیدروپونیک در گلخانه چیست ؟

در کشت هیدروپونیک نیازی به شخم و آبیاری نمی باشد و مصرف آب به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد .

همچنین ضد عفونی کردن محیط رشد بسیار ساده و کم هزینه است. زیرا محلول غذایی که به صورت مایع میباشد را به راحتی می‌توان کنترل کرد. همچنین در جایی که خاک مناسب ندارد و یا دچار بعضی بیماری‌ها است قابل کشت می‌باشد. کنترل شرایط محیطی از جمله نور ٫ دما ٫ رطوبت ٫ و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.

بنابراین شرکت سازنده گلخانه گل سبز فرداد میثاق به شما پیشنهاد می کند ساخت گلخانه و احداث گلخانه هیدروپونیک خود را به آن ها سپرده تا از یک گلخانه با کیفیت و مناسب بهره مند شوید.

قیمت ساخت گلخانه هیدروپونیک چقدر است؟

با توجه به نوع موادی که در ساخت گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد ، هزینه آن متفاوت خواهد بود.

گلخانه ای که با پوشش شیشه ای و قاب فلزی ساخته شده باشد ، معمولا بیشترین هزینه را دارا می باشد.

پوشش های دیگری مانند : گلخانه پلی کربنات ،گلخانه  نایلونی  دارای هزینه متوسطی هستند .

لازم به ذکر است که تجهیزات حرارتی و تهویه نیز هزینه ای با توجه به سازه  گلخانه و اندازه آن دارند.

لذا برای استعلام قیمت ساخت گلخانه مورد نظر خود با مشاوران شرکت گل سبز فرداد میثاق تماس حاصل نمایید و پاسخ سوالات خود را به طور دقیق و کامل دریافت کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *