یکی از تجهیزات خنک کاری پرکاربرد که این روزها در بسیاری از اماکن همچون مرغداری ها، گلخانه های کوچک و بزرگ صنعتی و مورد استفاده واقع می شود پد سلولزی گلخانه است. این سیستم که در میان بسیاری کاربران با عنوان فن گلخانه ای نیز شناخته می شود با ایجاد فضایی خنک کننده رطوبت مورد نیاز آن ها را فراهم می آورد و به دمای مطلوب گلخانه کمک بسیاری میکند.

در واقع می توان گفت کارکردی شبیه به کولرهای خنک کننده دارد که در فصول گرم سال از آن برای خنک کردن هوای موجود در محیط استفاده می شود. 

از آنجایی که اساس کار پد سلولزی گلخانه فراهم آورد‌ن رطوبت مورد نیاز سالن های صنعتی است لذا از آن به نام خنک کننده رطوبتی نیز یاد می شود.

میزان رطوبت مورد نیاز در فصول گرم

یکی از موارد مهم و قابل توجهی که بایستی در سالن های صنعتی اعم از سالن های گلخانه ای به آن اهمیت داده شود میزان رطوبت مورد نیاز در فصول گرم سال است. در واقع میزان تهویه مطبوع در این دسته از اماکن بایستی به گونه ای باشد که رطوبت و دمای مورد نیاز در جهت رشد گیاهان تأمین گردد.

چنانچه و بنا به هر دلیلی شرایط مذکور به هم بخورد و به عبارتی عدم تأمین آن اتفاق افتد بدون شک گرد افشانی گل ها و نیز فرارسیدن زمان رشد و پرورش میوه های گلخانه ای هم مختل خواهد شد.

اگر شما هم به تازگی وارد این حرفه شدید و یکی از دغدغه تان برای پرورش گل و گیاهان گلخانه ای راه اندازی آن در فصول گرم سال است یکی از بهترین تجهیزات در جهت رفع این نگرانی ها خرید پد سلولزی گلخانه است که جز تجهیزات مهم و ضروری گلخانه است که حتما باید خریداری کنید.

پد سلولزی گلخانه

پد سلولزی گلخانه چیست و چه کاربردی دارد؟

پد سلولزی گلخانه یکی از مهم ترین واسط های تبخیری برای سیستم های سرمایشی محسوب می شود که به دلیل کارایی منحصر به فرد و رضایت بخشی که دارد.

این روزها بسیار مورد استقبال کاربران اعم از صاحبان گلخانه های صنعتی واقع شده است.

ساختار این پدها به گونه ای است که از ورقه های کاغذی سلولزی و با استانداردهای بسیار بالایی ساخته شده است.در واقع این مزیت موجبات تمایز چنین تجهیزات خنک کننده ای را از سایر سیستم های سرمایشی فراهم آورده است.

این سیستم قابلیت نصب به صورت افقی و عمودی، طولی و عرضی را در تمام سالن های گلخانه دارد.برای مشاوره در خصوص خرید و نصب انواع سیستم پد گلخانه با ما در ارتباط باشید .

جالب اینجا است که تمامی ورقه های تعبیه شده در این پدها قابلیت جذب آب در میزان بالایی را دارند و این خود سبب به وجود آمدن سرمایش تبخیری می شود. ساختار انواع پد سلولزی گلخانه بسیار منظم و دقیق است که همین مشخصه بارز باعث می شود تا آب وارد شده به سیستم به طور یکسان و دقیق در تمامی ابعاد پد به سمت بیرون انتشار یابد.

سیستم خنک کننده گلخانه ها

پدهای سلولزی گلخانه در سیستم خنک کننده برای بازیافت آب و تهویه هوا در گلخانه ها، مرغداری ها و ساختمان های صنعتی و عمومی استفاده می شود. سیستم پد و فن به گونه ای عمل می کند که آب از طریق پد روی لنت و از طریق پد سلولزی در قاب پایینی پد سلولزی پمپ شده و دوباره به مخزن وارد می شود. هنگام قرار دادن اسپیسر و فن، مطمئن شوید که فن 140 یا اگزوز فن باید همیشه در جلوی اسپیسر سلولزی که از هوای گلخانه عبور می کند، نصب شود.

پد سلولزی دارای مواد جاذب و سازگار با محیط زیست است. تلاش برای استفاده از بهترین چسب و کاغذ در ساخت آستر سلولزی گلخانه و مرغداری. به طور کلی لنت های سلولزی گلخانه و لنت های سلولزی مرغداری دارای طول عمر بالا و عملکرد خنک کنندگی بالایی هستند.

مشخصات فنی پد سلولزی گلخانه

پد سلولزی گلخانه به همراه متریال های تعبیه شده در خود اعم از فن های تخلیه، کاغذ کرافتی و یکی از اثربخش ترین سیستم های سرمایشی را تشکیل داده است. کاغذ کرافتی که در ساخت و تولید هر پد سلولزی به کارگرفته شده تهیه شده از درختان مقاوم و مرغوبی همچون بامبو، کنف و کاج می باشد و این خود مقاومت منحصر به فرد بالایی را برای این سری از فن های خنک کننده به ارمغان می آورد.

به علاوه آنکه استفاده از کاغذ کرافتی در تشکیل لایه های منظم و موج دار سلولزی، خاصیت جذب زیاد آب و نیز موئینگی را در آن ها به وجود آورده است.به علاوه آنکه ورقه های نازک تعبیه شده در فن توسط رزین در جهت پیشگیری از فاسد شدن و نیز تجزیه شدن مواد در هنگام مواجه شدن با آب، اشباع و … مقاوم شده اند.

از آنجایی که یکی از موارد مهم در خنک کردن سالن های گلخانه ای این میزان بالایی از جذب آب است و هر پد سلولزی قادر است چیزی حدود 100 لیتر آب را در خود جذب کند.

 از طرفی دیگر هم به دلیل برخورداری از خاصیت صلب بودن پدها، این سیستم توانایی حدود 4 برابر پوشال های آبی را در سرعت انتشار هوا دارد در نتیجه استفاده از انواع پدهای سلولزی به امری رایج در این دسته از اماکن مبدل گشته است.

 مشخصات فنی کاربردی انواع فن سلولزی

عرض پد

ورقه هایی با عرض 60 سانتی متر

ارتفاع پد
1،1.5 و 2 متر( ناگفته نماند میزان ارتفاع هر یک از ورقه های پد بنا به شرایط و موقعیت اقلیمی یک

منطقه، ارتفاع سالن های گلخانه و همچنین نوع محصول تعیین می گردد)

ضخامت پد
چیزی حدود 10 سانتی متر

قیمت پد سلولزی گلخانه
قیمت پد سلولزی گلخانه

مزیت های استفاده از پد سلولزی گلخانه

مزیت های منحصر به فرد بسیاری در جهت استفاده از پد سلولزی گلخانه ای برای آن معرفی شده است. نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که میزان آب ورودی به وسیله مکش پمپ و به صورت پیوسته بر روی پدها پاشیده می شود و پس از آن رطوبت لازم را در آن ها به وجود می آورد.

خنک کننده تبخیری که از گرمای موجود در هوا برای تبخیر آب گیاهان و سایر سطوح مرطوب استفاده می کند، می تواند برای خنک کردن گلخانه به اندازه 10 تا 20 درجه فارنهایت زیر دمای بیرون استفاده شود.

طی این فرایند در محلی که هوای گرم و خشک موجود در محیط جای خود را به هوای مرطوب و خنک موجود در پدها عوض نموده و به سمت بیرون رانده می شود. هر اندازه که محیط مذکور گرم و خشک باشد به همان اندازه پدهای سلولزی عملکرد بالاتری از خود نشان خواهند داد.

وجود چنین سیستم ارزشمند و کارآمدی با قابلیت مکش بالا موجب می شود تا دمای موجود در یک گلخانه صنعتی چیزی حدود 10 الی 15 درجه کاهش یابد. حال سؤال اینجا است که:

انواع پد سلولزی گلخانه چه مزیت هایی نسبت به سایر محصولات مشابه دارد؟

عدم افت ارتفاع و نیز ایستایی بالای سیستم به سبب برخورداری از یک ساختار محکم و منظم

نظافت و نگهداری بسیار آسان به سبب برخورداری از خاصیت ایستایی بالا

عدم انتقال باکتری های مضر به فضای محیط مذکور

مصرف انرژی برق بسیار کم به دلیل افت فشار پایین

برخورداری از خاصیت جذب آب بسیار بالا به دلیل داشتن مواد اولیه درجه یک

برخورداری از میزان سرعت رسوب گذاری بسیار پایین

کاهش ورود گرد و غبار به دلیل داشتن لایه های متعدد

عمر مفید بیش از 5 سال

بیشتر از 20 درصد خنک تر کردن محیط در فصول سال

سیستم خنک کننده پد و فن گلخانه یک سیستم سرمایشی می باشد که جهت خنک کردن گلخانه های صنعتی و مرغداری ها در مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد.در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پد سلولزی گلخانه مرطوب و خنک می شود.

خرید پد سلولزی برای گلخانه

سیستم سرمایش گلخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. سیستم فن و پد سلولزی گلخانه نیز به منظور پایین آوردن دما در گلخانه ها استفاده می شود. گرمای بیش از حد می تواند آفت جان گیاهان و محصولات گلخانه باشد.

سیستم سرمایش مناسب برای هر مکانی که موجودات زنده را در خود پرورش می دهد لازم است. مرغداری ها نیز برای سرمایش سالن های خود از سیستم فن و پد سلولزی گلخانه استفاده می کنند. اگر صاحب گلخانه هستید و قصد خرید این محصول را دارید باید اطلاعات کاملی از این محصول کسب کنید. ما در ادامه به معرفی این پد ها و مشخصات آن ها می پردازیم.

پدهای سلولزی گلخانه از چه مواردی ساخته می شوند؟

برخی از صاحبان گلخانه ها این نگرانی را دارند که پد سلولزی گلخانه از چه موادی ساخته می شود. البته این نگرانی آن ها اصلا بی جا نیست. زیرا هر گونه موارد شیمیایی و مواد مضر می تواند باعث افت رشد در گیاهان و آسیب رسیدن به آن ها شود. به همین دلیل برخی در استفاده از این پد ها مردد هستند.

اما باید خدمت شما عرض کنیم که این پد ها از مواد کاملا طبیعی و بدون ضرر ساخته می شوند. سلولز از ترکیب اصلی موجود در درختان و گیاهان می باشد. کاغذ کرافت را از درختان کاج و بامبو می گیرند. پس با خیال راحت می توانید از مزایای این پد ها در گلخانه خود بهره ببرید.

قیمت پد سلولزی گلخانه

سیستم خنک کننده پد و فن گلخانه

سیستم خنک کننده پد و فن گلخانه بهترین روش برای خنک کردن فضای گلخانه وسالن مرغداری ها در مناطق خشک و نیمه خشک است. به سیستم پد و فن، خنک کننده رطوبتی هم گفته می شود.اساس کار سیستم پد سلولزی و فن رطوبت می باشد.

خنک کننده تبخیری بهترین حالت خنک کننده برای گلخانه ها است. در سیستم مربوطه، بهترین محیط تبخیر، پد سلولزی به جای بالشتک های معمولی است. در بیشتر مناطق، این نوع خنک‌کننده حداکثر دما را در طول روز کمتر از 26.6 درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کند. علاوه بر این، گرد و غبار و حشرات و ذرات معلق در هوا توسط پد گلخانه ای تصفیه می شوند.

Greenhouse pad به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی گلخانه نصب می شوند و با انتقال آب توسط پمپ و ریختن مداوم آب روی آنها، مرطوب می شوند. قاب نصب شده در زیرپدها آب اضافی عبوری از پد را به مخزن آب هدایت می کند و مجددا به سیستم بر می گرداند. در طرف مقابل پدها، فن هایی نصب می شود که به هنگام کار، باعث حرکت هوا در فضای داخل گلخانه و عبور هوا از داخل صفحات سلولزی متخلخل مرطوب می شود.

عبور جریان هوا از داخل پدهای مرطوب باعث تبخیر رطوبت شده و حرارت هوا را جذب کرده، در نتیجه هوای خروجی از این صفحات خنک تر خواهد شد، که نهایتا باعث خنک شدن فضای گلخانه و مرغداری می شود. جنس پدها از صفحات مشبک مقوایی سلولزی می باشد که کارایی بسیار بالایی دارد.

انواع پد سلولزی گلخانه

پد سلولزی گلخانه انواع زیادی دارد. تنوع آن باعث شده است که استفاده از این پد ها در صنایع مختلف امکان پذیر باشد. زیرا این محصول نقش مهمی در سیستم های سرمایشی ایفا می کند. انواع پد های سلولزی عبارتند از:

1) پدهای سلولزی 7060

2) پدهای سلولزی 5090

3) پدهای سلولزی 7090

هر کدام از انواع پدهای سلولزی، دارای مشخصات و ویژگی های خود می باشند. برای آن که انتخاب مناسبی در زمینه خرید پد سلولزی گلخانه مناسب خود داشته باشید، آشنایی با انواع این پد ها لازم است. 

پد سلولزی 7060

عدد 7 نشان دهنده طول موج هفت میلی متری کاغذ ها و عدد 60 نیز نشان دهند زاویه آن ها با افق است. این پد ها هوای زیادی را از خود عبور می دهند. به همین دلیل بیشتری استفاده را در نیروگاه های برق و توربین های گازی دارند.

پد سلولزی 5060

از این پد ها به جای پوشال در کولر های بزرگ استفاده می شود. طول موج کاغذ ها در این پد 5 میلی متر بوده و زاویه آن ها با افق نیز 60 درجه است.

پد سلولزی 7090

عدد 7 نشان دهنده طول موج کاغذ ها می باشند که 7 میلی متر است. عدد 90 نیز نشان دهنده زاویه این کاغذ ها با افق است. یعنی کاغذ ها به صورت 90 درجه و عمود بر افق قرار می گیرند. ضخامت این پد ها 10 تا 15 سانتیمتر می باشد. از این پد ها می تواند در مرغداری ها، گلخانه ها و دامداری ها به صورت گسترده استفاده کرد.

دلایل مهم استفاده از سیستم پد سلولزی در گلخانه کدامند؟

استفاده از سیستم پد سلولزی گلخانه در سیستم سرمایشی گلخانه دلایل بسیار زیادی می تواند داشته باشد. زیرا این پد ها جایگزین پوشال هایی هستند که در گذشته از آن ها استفاده می کردند. پس استفاده از آن ها برای هر گلخانه ای ضروری می باشد. یکی از دلایل استفاده از این پد ها، طول عمر و ماندگاری زیاد آن ها می باشد.

این پد ها می توانند مدت زمان زیادی در گلخانه کار کنند. دلیل بعدی آن که در مناطق خشک و نیمه خشک، تامین رطوبت گیاهان گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا بدون رطوبت لازم برخی از گیاهان اصلا نمی توانند رشد کنند. استفاده از فن ها به تنهایی نمی تواند این رطوبت را ایجاد کند.

از این رو پد های سلولزی نقش بسیار مهمی را در این گلخانه ها ایفا می کنند. ترکیب سیستم پدهای سلولزی گلخانه با سیستم فن، رطوبت لازم برای گیاهان گلخانه را فراهم می کنند. همچنین در مناطقی که دمای هوا در آن جا بسیار بالا می باشد، سیستم فن به تنهایی نمی تواند دمای هوای گلخانه را پایین بیاورد.

به همین دلیل باید از خنک کننده دیگری نیز استفاده کرد. پد سلولزی گلخانه به دلیل رطوبت همیشگی خود، دمای هوای عبوری از خود را گرفته و آن را سرد می کند. عمل تبخیر در پد های سلولزی به صورت دائم در جریان است.

سیستم پد سلولزی در گلخانه
6 پاسخ
 1. محمدی
  محمدی گفته:

  چه روشی برای افزایش طول عمر پد سلولزی گلخانه پیشنهاد میدهید با تشکر از سایت خوبتون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   بهترین روش ها برای نگهداری از پد سلولزی: استفاده از فیلتر مناسب ،شستسوی به موقع با آب و عدم استفاده از آب شور یا کلر دار میباشد.

 2. alireza
  alireza گفته:

  برای گلخانه ام نیاز به پد سلولزی دارم میخواستم بهم کمک کنید با چه کیفیتی انتخاب کنم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   با توجه به امکاناتی که پد سلولزی برای گلخانه داره شما هر کیفیتی بخواهید میتونید انتخاب کنید، اگر اطلاعات دقیق تر نیاز دارید با مشاوران گل سبز فرداد میثاق تماس بگیرید یا به شماره واتس اپ پیام بدهید

 3. اسدی از گرگان
  اسدی از گرگان گفته:

  سلام من برای گلخانه ام پد سلولزی نصب کردم ولی خوب کار نمیکنه میشه راهنمایی کنید

 4. محبی
  محبی گفته:

  تشکر از مجموعه گل سبز میثاق و آقای باقری بابت کیفیت بالای پدهای سلولزی که برای ما ارسال کردند

دیدگاه ها غیر فعال است.

4.9/5 - (50 امتیاز)