چگونگی احداث گلخانه اسپانیایی

چگونگی احداث گلخانه اسپانیایی

یکی از پرکاربردترین و رایج ترین گلخانه هایی که در دنیا بخصوص در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد گلخانه اسپانیایی است. این گلخانه را می توان در انواع اقلیم های آب و هوایی و شرایط مختلف جویی احداث کرد. این نوع سازه مطابق با استاندارد های آمریکا و اتحادیه اروپا طراحی شده است. با ما همراه باشید تا همه جوانب احداث این مدل گلخانه را مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل احداث گلخانه اسپانیایی

بهره بردن از کشاورزی با نتیجه فنی و اقتصادی بالا و استفاده مناسب از خاک،آب،شن و ماسه، همه این موارد در نهایت منجر به احداث گلخانه ای به نام گلخانه اسپانیایی می شود. که تولید محصولات با کیفیت را به دنبال خواهد داشت.

نکات مهم درباره احداث گلخانه اسپانیایی

نکته بسیار مهم و بارز این نوع گلخانه وجود قطعاتی است که در این مدل سازه به کار رفته است. مانند: پروفیل های u.m، لاکینگ، پلی کربنات، آلومینیوم رابط پلاستیک و غیره. این قطعات مخصوص گلخانه اسپانیایی طراحی شده است.

اسکلت گلخانه اسپانیایی

اسکلت این گلخانه ها در دو نوع عرضه می شوند. یکی سبک نیم کمان مجزا، دیگری نیم کمان متصل به اتصالات است. این دو نوع پارامتر در میزان مقاومت و استحکام هیچ فرقی با هم ندارند. بنابراین از هر دو مدل در قسمت های متفاوت سازه استفاده خواهند شد. گاهی اوقات در ساخت گلخانه اسپانیایی از طرح نیم دایره یا سیرکولار استفاده خواهد شد.

اجزاء تشکیل دهنده گلخانه اسپانیایی

این مدل سازه هم مانند همه سازه های دیگر اجزاء تشکیل دهنده ای دارد که باید مطابق با استاندارد ها، اقدام به احداث آن کرد.

اقدامات لازم جهت احداث

اولین قدم برای احداث گلخانه در نظر گرفتن محاسبات و مشخصات نرم افزاری آن است. دومین مرحله آماده کردن اجزاء سازه می باشد.آخرین مرحله انتخاب مکانی مناسب برای احداث آن است. این مکان باید دارای نور کافی و دمای متوسط در زمستان باشد.همچنین باید دارای رطوبت بسیار اندکی باشد.

در مکان احداث گلخانه اسپانیایی باید دسترسی آسان به آب و برق میسر باشد. این مکان باید دور از ساختمان ها و درختان احداث شود. با این وجود مکان گلخانه باید نزدیک به جاده های اصلی و محل رفت و آمد جمعیت باشد. تا محصولات گلخانه در کم ترین زمان ممکن در دسترس افراد قرار بگیرد.

خاک منطقه در نظر گرفته شده برای احداث گلخانه باید مرغوب و با کیفیت باشد. همچنین باید یک منبع آب که دارای املاح و مواد معدنی است در نزدیکی گلخانه احداث شود. بعد از این اقدامات نوبت به مشخصات فنی گلخانه می رسد که باید همه ی این اطلاعات را بر روی کاغذ یادداشت کرد.

این اطلاعات شامل: عرض دهانه ها و اندازه ی ستون های اصلی و جانبی، پوشش سقف و دریچه های تهویه، درب اتومات و مهار پوشش سقف، قوس های نما و فاصله ی قوس ها و نیز بسیاری از موارد دیگر. بعد از این که همه ی این محاسبات انجام داده شد نوبت به قطعات سازه می رسد که باید آن ها را برپا کرد.

متریال های موثر در این نوع گلخانه

ستون ها که اجزاء اصلی گلخانه اسپانیایی هستند از نوع پروفیل ۸۰×۸۰ طراحی خواهند شد. ستون های کناری این سازه به فاصله ی درحدود۵/۲متری از هم دیگر نصب خواهند شد. سپس ستون های میانی هم به فاصله ی تقریبی ۵ متر از هم دیگر برپا می شوند. اغلب ارتفاع این ستون ها بین ۳ و ۴ و ۵ و ۵/۵ ۳/۵ ۴/۵ متر در نظر گرفته می شود.

شبکه ها

دارای اجزائی مانند ساده دستکدار،پیشرفته دستکدار،ساده و پیشرفته است. احداث هر کدام از این شبکه ها به مکان،محیط و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

ناودان ها

در احداث گلخانه اسپانیایی ناودان ها را در میان کمان ها نصب خواهند کرد.این ناودان ها باعث می شود تا دسترسی به سقف برای افراد صاحب گلخانه آسان شود. همچنین آب باران را جمع خواهند کرد و به استخر کنار سازه منتقل می کند.

اتصالات سر ستون

اگر این اتصالات نباشند در حقیقت احداث اسکلت گلخانه اسپانیایی هم امکان پذیر نیست. سرستون ها موجب متصل شدن ستون ها و ناودان ها و کمان ها به همدیگر خواهد شد.

ویژگی های ساختاری این گلخانه

این مدل گلخانه ها دارای ویژگی های مثبت فراوانی است. از جمله مهمترین و قابل توجه ترین مزیت های گلخانه اسپانیایی نوع متریالی است که در ساختن آن استفاده شده است. وجود متریالی مانند پلاستیک و پلی کربنات در سقف و دیواره های کناری باعث مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط نامساعد جوی مانند باد شده است.

برای مثال می توان به مقاومت این سازه در برابر تند بادی با سرعت ۱۳۰کیلومتر در ساعت اشاره کرد. از دیگر پارامترهای این مدل سازه مقاومت بالای سقف آن در برابر ۴۰ کیلوگرم وزن بارش در هر متر مربع است. ویژگی های منحصر به فرد گلخانه اسپانیایی باعث شده تا شکل ظاهری آن به شکل چند دهانه ای باشد. این دهانه ها معمولا گنبدی شکل هستند.

اندازه هر دهانه تقریبا ۲۷ درجه است که این مقیاس در همه دهانه ها دقیقا رعایت خواهد شد. تمام این ویژگی ها باعث محبوبیت روزافزون گلخانه اسپانیایی شده است.

مزیت احداث گلخانه اسپانیایی

1: استفاده مناسب از نور خورشید.
۲: مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط جوی.
۳: آیتمی عالی برای کاشت سبزیجات در فصل های سرد و گرم سال.
۴: بازدهی بالا و کیفیت بالای محصولات.
۵: هزینه پایین و مقرون به صرفه در مقایسه با دیگر گلخانه ها.
۶: تهیه شرایطی مناسب و ایده آل برای کاشت و تولید انواع گیاهان و محصولات کشاورزی.
۷: نصب آسان و بدونه درد سر در کمترین زمان ممکن.
۸: از بین بردن رطوبت و قطرات آب ناشی از رطوبت در فصل سرد سال بخصوص در فصل زمستان.
۹: وجود یک تهویه عالی برای تعویض هوای آلوده با هوای پاک بیرون از گلخانه.

اگر خواهان احداث گلخانه هستید. متن نوشته شده را مطالعه فرمایید. زیرا اولین مرحله برای ایجاد کسب و کار در زمینه پرورش گل و گیاه و همچنین محصولات کشاورزی گلخانه ای داشتن اطلاعات کافی در این زمینه است. با وجود اطلاعاتی که ما به آن اشاره کردیم قطعا انتخاب شما احداث گلخانه اسپانیایی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به وب سایت رسمی گل میثاق فرداد میثاق مراجعه کنید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع سازه های گلخانه ای

 انواع سازه های گلخانه ای تا چه اندازه با انواع سازه های گلخانه ای آشنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

ارتباط با ما