عملکرد تولیدات گلخانه ای

عملکرد تولیدات گلخانه ای

عملکرد تولیدات گلخانه ای به معنی کاشت محصولات کشاورزی در یک فضای کنترل شده از لحاظ دما و خاک و رطوبت است. هدف از ایجاد گلخانه کاشت و تولید محصولات کشاورزی با کیفیتی عالی است.

تولید گلخانه ای چیست؟

تولیدات گلخانه ای همیشه جزء دغدغه های انسان امروزی بوده است. این چالش بزرگ زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که سازمانی به نام سازمان جهانی غذا تاسیس شد.این سازمان طبق دستورالعمل هایی که صادر می کند. همواره نوع کاشت و کیفیت مواد غذایی را به چالش می کشد و همیشه در کنار این چالش های عظیم راهکارهایی را هم ارائه می دهد. یکی از این راهکارها کاشت مواد غذایی در گلخانه است.

عناصر مهم در رابطه با کاشت تولیدات گلخانه ای

کاشت تولیدات گلخانه ای به عناصر مهمی بستگی دارد از جمله:

۱: نوع فناوری استفاده شده در گلخانه

۲: نوع محصولی که در گلخانه کشت خواهد شد

۳: اندازه گلخانه

۴: هزینه های گلخانه

۵: ساختار گلخانه

مزیت های عملکرد تولیدات گلخانه ای

مهمترین و بارزترین مزیت تولیدات گلخانه ای مدیریت و کنترل شرایط برای کاشت محصولات است. به طوری که در کمترین زمان ممکن می توان شرایط را برای تولید در گلخانه مهیا کرد. زیرا تولید محصولات کشاورزی در مزارع و فضای باز از ریسک بالایی برخوردار است. شرایط نامساعد جوی. هجوم انواع آفت ها و حشرات یکی از چندین مواردی است که محصولات کشاورزی به روش سنتی را تهدید می کنند.

استفاده از گلخانه باعث می شود تا رشد گیاهان بهینه شود. به این صورت که با کنترل دما و رطوبت فصل رشد گیاهان و محصولات افزایش خواهد یافت. این امر سبب می شود تا کشاورزان و گلخانه داران محصولات خارج از فصل را پرورش دهند. محصولاتی که خارج از فصل تولید می شوند اغلب مورد توجه بالای مصرف کنندگان قرار می گیرند.

نواقص تولیدات گلخانه ای

در کنار مزیت های تولیدات گلخانه ای این روش از کشاورزی معایبی را هم به دنبال دارد از جمله:

۱: محدودیت در تولیدات به علت کوچک بودن سطوح

۲: عدم گرده افشانی به علت بسته بودن فضا

۳: هزینه های بالا برای ساخت و نگهداری و فراهم کردن تجهیزات گلخانه ای

نکته: هزینه های ساخت و نگهداری گلخانه به نوع تجهیزات گلخانه بستگی دارد. یک کشاورز که هدفش تولید و فروش در سطح خرد است می تواند از گلخانه ای با تجهیزات متوسط استفاده کند. زیرا هم مقرون به صرفه است و هم جوابگوی نیاز او خواهد بود.

سودآورترین محصولات گلخانه ای

یقینا عملکرد تولیدات گلخانه ای که از سود بیشتری برخوردار هستند. در هر منطقه متفاوت است. مثلا در یک منطقه ممکن است خیار و گوجه فرنگی سود آور باشد و در منطقه ای دیگر کاشت هندوانه و یا تولید گل های زینتی برای گلخانه داران پرسود باشد. با این حال چند محصول که در لیست محصولات پرسود قرار دارند به قرار زیر می باشند.

۱: گوجه فرنگی ها

همانطور که می دانید گوجه فرنگی انواع مختلفی دارد. به همین دلیل در یک گلخانه ممکن است چندین نوع گوجه فرنگی کاشت شود. اما مهم ترین مسئله در سود آور بودن این محصول این است که گوجه فرنگی محصولی پر بار است. به طوری که در مساحتی کوچک می توان میزان قابل ملاحظه ای گوجه فرنگی برداشت کرد.

۲: فلفل

فلفل در میزان محبوبیت برای کاشت در گلخانه در سطح بالایی قرار دارد. شاید کمی بالاتر از گوجه فرنگی. از فلفل به عنوان سخت ترین محصول در رشد نام برده خواهد شد. زیرا در شرایطی بسیارحساس رشد خواهد کرد. با این حال گلخانه داران علاقه زیادی به کاشت آن دارند. به همین دلیل است که هزینه فروش آن کمی بالا است. و این یعنی سود بیشتر برای کشاورز و فرد گلخانه دار.

کاهو

انواع مختلفی از کاهو در گلخانه ها کاشته خواهد شد. فروش این محصول برای کشاورزان محلی سود آور است. زیرا افراد محلی علاقه زیادی به مصرف آن دارند.

اسفناج

یکی دیگر از تولیداتی است که کاشت آن در گلخانه بسیار آسان صورت خواهد گرفت. زیرا این گیاه رشدی سریع دارد. و تمایلش برای سبز شدن و رشد کردن بسیار بالا است. فروش اسفناج به صورت محلی برای گلخانه داران پرسود خواهد بود. زیرا طراوت و تازگی محصول تا اندازه زیادی حفظ خواهد شد.

خیار

خیار یک محصول پر طرفدار در همه فصل های سال است. میزان تطبیق پذیری خیار در حد قابل قبولی است. به همین جهت برای گلخانه داران جزء محصولات پرسود به حساب می آید.

توت فرنگی

گلخانه دارانی که بتوانند مشکلات مربوط به آفت ها و گرده افشانی توت فرنگی را کنترل کنند. از این محصول سود سرشاری عایدشان خواهد شد. زیرا در همه فصل ها توت فرنگی قابل کشت است و به عنوان یک میوه لذیذ و پرطرفدار در سبد غذایی بیشتر افراد قرار دارد.

پرورش گل های زینتی

پرورش گل های زینتی یکی دیگر از محصولات گلخانه ای پر سود است. کافی است تا گلخانه دار محیط اندکی از گلخانه خود را به پرورش این محصول اختصاص دهد. ادامه کار راحت تر از آن چیزی خواهد بود که فکرش را بکنید. نگه داشتن دمای ۲۰ تا ۲۶ درجه محیط و مرطوب بودن گلخانه تنها کاری است که گلخانه دار باید انجام دهد. با کاشتن بذر گل ها در فصل بهار تا چندین سال می توان از ساقه آن گل تولید کرد. رستوران ها. هتل ها و افراد عادی از مشتریان پروپاقرص این محصول هستند.

برای سود آوری در تولیدات گلخانه ای باید تمامی شرایط را به خوبی سنجید. سپس همه آن ها را کنترل کرد. نحوه راه اندازی تجهیزات. نوع خاک. درجه دما و رطوبت. آب رسانی و بسیاری موارد دیگر جزء این شرایط خاص هستند. به همین منظور شرکت گل سبز فرداد میثاق با سال ها تجربه در زمینه احداث و راه اندازی و همچنین تولید و فروش تجهیزات گلخانه ای در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

به علاوه این شرکت با در اختیار داشتن نیروی متخصص و زبده آماده دادن مشاوره به گلخانه داران و کشاورزان عزیزمی باشد. برای ارتباط با این مشاوران می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال های ارتباطی این شرکت سر بزنید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع سازه های گلخانه ای

 انواع سازه های گلخانه ای تا چه اندازه با انواع سازه های گلخانه ای آشنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

ارتباط با ما