بهترین محصولات گلخانه ای در ایران

بهترین محصولات گلخانه ای در ایران

 

زمانی که از بهترین محصولات گلخانه ای در ایران صحبت خواهد شد باید اندکی ریزبینانه تر به این موضوع نگاه کرد. با کمی دقت در سبد غذایی خانواده های ایرانی درخواهید یافت که تمایل مردم بیشتر به سمت چه نوع محصولاتی است. با یافتن جواب این سوال به راحتی پرطرفدارترین میوه و سبزی های پرورش یافته در گلخانه های کشور را خواهید شناخت.

دسته بندی پرطرفدارترین محصولات گلخانه

محصولات گلخانه ای در ایران به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. تنوع تولیدات پرورش یافته در این شرایط به حدی فراوان می باشد که برای شناخت بهتر لازم است یک دسته بندی کلی انجام بگیرد. به طور معمول مواد خوراکی پرطرفدار که در ایران تولید میشوند و روش آنها را در ادامه ذکر خواهیم کرد به چند دسته تقسیم بندی خواهند شد که شامل:

سبزیجات

سبزیجات پرورش یافته در این مکان ها شامل انواع سبزی بومی و غیر بومی می شوند. سبزیجاتی که علاوه بر جنبه غذایی جنبه دارویی هم دارند. محبوب ترین آن ها جعفری، گشنیز، کاهو، کلم، اسفناج، تره، تربچه، مرزه، شنبلیله، ریحان،شاهی و غیره می باشند. سالانه حدود ۸۲۰ هزار هکتار زمین مساعد برای پرورش سبزیجات زیر کشت خواهد رفت که حدود ۲۵ هزار تن سبزی با کیفیت را می توان از آن برداشت کرد.

اگر این رقم را منهای مصرف داخلی کرد می توان سالانه مقدار زیادی سبزی تازه و فراوری شده گلخانه ای را به کشورهای دیگر صادر کرد. این مهم ترین ویژگی کاشت انواع سبزی تحت شرایط کنترل شده می باشد.

صیفی جات

صیفی جات جزء جدا نشدنی از سفره ما ایرانی ها به شمار می آیند و از اهمیت فوق العاده ای نزد مردم برخوردار می باشند زیرا کمتر غذایی در آشپزخانه یک خانواده ایرانی پخته خواهد شد که از این مواد غذایی در آن استفاده نشده باشد. اغلب این صیفی جات طعم بی نهایت ساده ای دارند اما پرورش آن ها بر خلاف طعم شان کاملا پیچیده و مشکل می باشند. گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، کدو و فلفل دلمه ای از این دسته به شمار می آیند.

مرکبات

میوه های نیمه گرمسیری مانند پرتقال، لیموترش و لیموشیرین، گریپ فروت، نارنگی، نارنج و لیمو عمانی از مهمترین مرکباتی هستند که در مزرعه ها و باغ ها پرورش می یابند. از لحاظ تولید طبیعی این نوع میوه ها، ایران در رتبه هفتم جهانی قرار دارد به همین دلیل کاشت و تولید آن ها از پرطرفدارترین و محبوب ترین محصولات گلخانه ای به شمار می آیند.

میوه های خارج از فصل

رشد اقتصادی و فرهنگی در دهه های اخیر سبب شده است که تقاضا برای میوه های خارج از فصل روز به روز زیادتر شود. برای مثال هندوانه یکی از میوه های مهم پرورش یافته درمحیط های کنترل شده می باشد که در میان ما ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علاوه بر فصل تابستان در فصل سرد سال نیز این میوه طرفداران خاص خود را دارد با پایان فصل پاییز و فرا رسیدن زمستان و شب یلدا تقاضا برای خرید این میوه بسیار زیاد خواهد شد. به طوری که قیمت آن نسبت به فصل تابستان چند برابر خواهد بود.

گل های زینتی

علاقه به گل و گیاهان زینتی باعث سلامت روحی و روانی افراد خواهد شد. همین عامل سبب شده است تا کاشت این تولیدات زیبا روز به روز زیادتر شود تا جایی که علاوه بر کاشت در مزرعه های سنتی از روش های دیگر مانند کاشت در محیط های کنترل شده هم استفاده شود.

در ایران انواع گل های بومی و خارجی اعم از گل های مریم و نرگس و انواع رز گرفته تا شقایق و لاله واژگون و بنفشه آفریقایی و آلسترومریا و غیره پرورش داده میشوند.ایجاد بستری مناسب برای حمایت از کشاورزان سنتی و صنعتی و گلخانه داران باعث می شود تا ایران بتواند به قطب تولید این محصولات در خاورمیانه و حتی کل آسیا تبدیل شود.

گران ترین محصولات گلخانه ای

زعفران گران ترین و محبوب ترین محصول گلخانه در ایران و شاید در کل دنیا هم باشد. به دلیل محبوبیت و شهرتی که این محصول در دنیا کسب کرده است کاشت کنترل شده در کنار کاشت سنتی آن آغاز شده است.

در محیط های کنترل شده زعفران به دو روش هوا کشت و آب کشت پرورش خواهد یافت در روش هیدروپونیک یا آبکشت میزان آب مصرفی تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و در مقابل محصول دهی تا چندین برابر افزایش پیدا می کند. کاشت کنترل شده این گیاه ادویه ای و البته درمانی باعث بالا رفتن میزان تولید نسبت به کاشت سنتی خواهد شد.

مهم ترین دستاوردهای کاشت تولیدات گلخانه ای

۱: امکان تولید مداوم سبزیجات و میوه ها در طول سال

۲: کسب درآمد بالا و ایجاد اشتغال به صورت دائم

۳: در دست گرفتن بازار فروش این تولیدات به صورت چهار فصل و دائم

دلایل اقتصادی برای کاشت محبوب ترین تولیدات گلخانه

از لحاظ اقتصادی مهم ترین دلیل برای کاشت محصولات گلخانه که پرطرفدار و محبوب می باشند این است که تعداد دفعات برداشت در سال افزایش خواهد یافت و همچنین برداشت محصول نسبت به سطح زیر کشت تا حد زیادی افزایش خواهد یافت. کاهش تعداد کارکنان و کارگران و همچنین مشخص کردن زمان برداشت از دیگر دلایل اقتصادی بودن این کسب و کار هستند.

علت سود دهی بالای تولیدات گلخانه در ایران

موقعیت جغرافیایی بی نظیر و چهار فصل بودن کشور از مهمترین دلایل سوددهی تولیدات گلخانه در ایران می باشد. زیرا با تغییر فصول می توان سبزیجات و میوه های متنوع بنا به درخواست افراد کاشت و برداشت کرد. دلیل قابل توجه بعدی طولانی بودن روز و وجود روشنایی کافی در کشور ما می باشد. به همین دلیل بسیاری از مشکلات از جمله گرم کردن و ایجاد روشنایی مناسب برطرف خواهد شد و قاعدتا در بسیاری از هزینه ها ی مربوطه صرفه جویی خواهد شد.

شرکت گل سبز میثاق با برگزاری دوره های آموزشی در ارتباط با کاشت انواع میوه و سبزی و گل های تزئینی آماده ارائه مشاوره و خدمات رایگان به کشاورزان و کارآفرینان این حوزه می باشد. این دوره های آموزشی به صورت حضوری و غیر حضوری توسط مشاوران و مهندسان برجسته کشاورزی برگزار خواهند شد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع سازه های گلخانه ای

 انواع سازه های گلخانه ای تا چه اندازه با انواع سازه های گلخانه ای آشنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

ارتباط با ما