الزام طراحی و مهندسی گلخانه

الزام طراحی و مهندسی گلخانه

الزام طراحی و مهندسی گلخانه از مهم ترین اقدامات برای تاسیس و راه اندازی این مدل سازه ها می باشد. از مهم ترین موضوعات مربوطه ساخت گلخانه این است. که با استفاده از عوامل مختلف، سازه ای طراحی کنیم که بیشترین کارایی و بهره وری را در زمینه تولید محصول داشته باشد بنابراین بهره گیری از دانش و تجربه مهندسان تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد.

بهترین طراحی و مهندسی گلخانه

بهترین طراحی و مهندسی گلخانه زمانی صورت خواهد گرفت که بعد از ساخت و راه اندازی سازه بین نیازها و فشارهای متفاوتی که بر گلخانه وارد می شود هماهنگی مناسب و لازم وجود داشته باشد. برای این کار باید بین فاکتورهای موجود اولویت بندی کرد. برای مثال ابتدا باید موارد مهم و حیاتی را در نظر گرفت. مواردی مانند خرید و تعبیه لوازم و تجهیزات گلخانه مناسب برای ایجاد و فراهم کردن نور سازه.

ساخت و مهندسی گلخانه برای استفاده از نور مناسب در فصول مختلف

یکی از چالش های مهم در طراحی و مهندسی گلخانه استفاده از نور مناسب در فصل های مختلف سال می باشد. بهترین نوع طراحی برای این سازه ها آن است که نور به بهترین حالت ممکن در فضای داخلی گلخانه وجود داشته باشد.

به این صورت که در فصل های گرم مانند اواخر بهار و تابستان که تابش نور در حد بالایی است و ممکن است به گیاه هان آسیب وارد کند باید نور کم و متعادل به فضای داخلی سازه بتابد و یا در فصول سرد سال که نور به اندازه کافی وجود ندارد باید نور را به صورتی در داخل گلخانه مدیریت کرد که به همه گیاهان بتابد.

بهترین طراحی در این سازه ها

بهترین طراحی در این سازه ها زمانی صورت خواهد گرفت که بتوان نور را متعادل کرد یعنی زمانی که نور برای گیاهان و محصولات مضر باشد آن را کم و کنترل کرد و زمانی که نور به میزان کم به داخل گلخانه می تابد بتوان آن را بهینه کرد.

مهم ترین تجهیزاتی که در طراحی و مهندسی گلخانه باید در نظر گرفت؟

مهم ترین تجهیزاتی که در طراحی و مهندسی گلخانه باید در نظر گرفت تجهیزات مربوط به نور و گرما و آب رسانی سازه می باشد. هدایت نور کافی به داخل گلخانه نیاز به یک مهندسی کارآمد و مناسب دارد. برای این کار نیاز به تجهیزاتی دارد که باید دارای ویژگی های زیر باشند.

۱: دارای قابلیت رساندن نور در فصل های سرد سال به تمام نقاط سازه

۲: تجهیزاتی که در مناطق و نواحی شمالی یا مناطقی که ساعات روز کمتر از ساعات شبانه است مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای نور سفید مانند نور و روشنایی روز باشند. معمولا این نور توسط لامپ ها و مهتابی های مخصوص در داخل گلخانه ایجاد خواهد شد.

برای ایجاد گرما در داخل سازه باید تجهیزات به کار گرفته شده دارای ویژگی های زیر باشند:

۱: وسایل و تجهیزات تعبیه شده باید از موادی ساخته و تولید شده باشند که هدر رفتن گرما از طریق دیوارها و سقف به حداقل میزان باشد.

۲: موادی که در ساخت گلخانه استفاده می شوند باید مقاومت بالایی در برابر گرما داشته باشند تا در هنگام تابش مستقیم نور خورشید به آن ها ماندگاری خود را حفظ کنند و دچار پوسیدگی نشوند.

مهمترین تجهیزات آبرسانی به گلخانه

مهم ترین مواردی که باید در آب رسانی به گلخانه مورد توجه قرار بگیرد استفاده از تجهیزات مناسب برای این کار است. این تجهیزات باید دارای ویژه گی های زیر باشند:

۱: تهیه و تعبیه یک منبع آب قوی به صورت همیشگی در نزدیکی سازه

۲: سیستم آب رسانی باید مطابق با نیاز گیاه هان و محصولات گلخانه باشد.

۳: استفاده از سیستم های مختلف و مناسب برای آبرسانی و آبیاری محصولات و گیاهان گلخانه (قطره ای، بارانی و غیره)
۴: سیستم آبرسانی باید دارای مقاومت بالایی در برابر گرما و سرما ی شدید باشد.

اهمیت طراحی و مهندسی گلخانه در تهیه مواد

برای تهیه بهترین مواد در طراحی و مهندسی گلخانه باید مواردی را مد نظر داشت. این موارد شامل:

۱: ضخامت لازم مواد برای اجرای سازه. یک گلخانه مناسب باید موادی که برای دیوارها و سقف آن استفاده می شود از ضخامت مناسبی برخوردار باشند. تا بتوانند نور و گرمای لازم را به داخل انتقال داده و همچنین از اتلاف انرژی سرمایشی و گرمایشی خودداری کنند.

۲: استحکام سازه از دیگر موارد مهم می باشد که باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد زیرا ساختمان و اسکلت سازه فشار و بارهای متفاوتی را باید تحمل کند برای مثال: تحمل وزن برف و باران

۳: سازه گلخانه باید طوری طراحی و ساخته شود که شرایط محیطی و اقلیمی را در فضای داخلی بتوان کنترل کرد. برای این کار معمولا ارتفاع سازه را بیشتر از حد معمول در نظر خواهند گرفت تا حجم هوای داخل گلخانه بیشتر شود در این صورت به راحتی می توان دما و رطوبت داخلی را کنترل کرد.

اما ساخت و طراحی اسکلت گلخانه با ارتفاع بلند دارای معایبی هم می باشد از جمله این که میزان مقاومت آن ها در برابر باد و طوفان های سنگین کم خواهد شد. در این حالت است که نیاز به طراحی و مهندسی گلخانه بیشتر احساس خواهد شد. زیرا استفاده از روش های مهندسی کارآمد هماهنگی لازم را در این سازه ها ایجاد خواهد کرد.

نکات مهم فضای گلخانه ها

گلخانه هایی که دارای سطح بلندتر و بیشتری هستند حجم هوا ی بیشتری را در فضای داخلی ایجاد می کنند اما مسئله مهم این است که در این نوع سازه هرچند کنترل عوامل داخلی مانند رطوبت و دما بیشتر خواهد بود اما هدر رفتن گرما و دما از سطح آن بیشتر می باشد. برای جلوگیری از این کار باید گلخانه به سیستم هوشمند مجهز شود و این نکته جزبا یک طراحی و مهندسی حرفه ای میسر نخواهد بود.

شرکت گل سبز فرداد میثاق با در اختیار داشتن مهندسان و طراحان با تجربه و حرفه ای در زمینه طراحی و ساخت این نوع سازه ها آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به هموطنان در سراسر کشور می باشد. برای آشنایی با نحوه ساخت و اجرای گلخانه توسط این شرکت می توانید به سایت رسمی آن مراجعه کنید و یا با شماره تلفن های درج شده تماس بگیرید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع سازه های گلخانه ای

 انواع سازه های گلخانه ای تا چه اندازه با انواع سازه های گلخانه ای آشنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

ارتباط با ما