فن گلخانه

فن گلخانه

فن گلخانه

فن گلخانه

یکی از تجهیزات مهم و کاربردی در محیط های گلخانه ای همان سیستم فن گلخانه است که با به حرکت درآوردن دائمی هوا، تأمین اکسیژن و همچنین کنترل میزان رطوبت موجود در محیط شرایط مساعدی را برای رشد و پرورش مؤثر گیاهان و محصولات کشاورزی به وجود می آورد.

آیا می دانید با راه اندازی تجهیزاتی همچون فن تهویه گلخانه چه میزان اکسیژن مورد نیاز به گل ها و گیاهان می رسد؟

چند سالی است که از استفاده وسیع از انواع گلخانه ها در جهت پرورش گیاهان و محصولات کشاورزی می گذرد و روز به روز بر میزان علاقه و تمایل افراد در جهت احداث گلخانه های کوچک و بزرگ متعدد می گذرد.

در حقیقت گسترش روزافزون شهرنشینی و افزایش جمعیت از یک سو و نیاز شدید مردم به تولید مواد غذایی در سایر فصول سال از سوی دیگر موجبات چنین گسترشی را فراهم آورده است. به همین دلیل هر روزه شاهد احداث و راه اندازی شمار زیادی گلخانه های متعدد در اقصی نقاط کشور هستیم و این خود آغاز حرکت صنعت کشاورزی به سمت تغییر و تحولاتی عظیم است.

فن گلخانه ای چیست؟

یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در روند تولید محصولات و رشد و پرورش گیاهان به روش گلخانه ای به سوی کمک به کشاورزان شتافت فن گلخانه ای است.

به طبع یکی از مشخصه هایی که موجبات تمایز گلخانه ها را با سایر زمین های کشاورزی فراهم آورده تولید انواع متعددی از محصولات در تمامی فصول سال است. به سبب چنین ویژگی بایستی که همواره دارای هوای داخلی معتدل و پایدار باشد. در واقع نیاز است پارامترهای مختلفی رعایت گردد تا بتواند هوای محیط داخل گلخانه مطبوع باشد. از این رو یکی از راه اندازی سیستم فن گلخانه با هدف ایجاد هوای پایدار در محیط و انتشار آن به آرامی از طریق فن صورت می گیرد. 

انواع فن گلخانه

به علاوه آنکه با این کار خود باعث از بین رفتن گرمای بیش از حد در محیط و دفع انواع گوناگونی از حشرات و موریانه ها نیز می گردد. بر خلاف سایر فن های تعبیه شده در اماکن صنعتی که عملاً وظیفه انتشار هوای وارد شده به محیط را برعهده دارند این فن با به گردش در آوردن هوای موجود، آن را از محیط خارج کرده و با هوای تازه محیط جا به ­جا می کند.

در حقیقت نحوه عملکرد فن گلخانه ساز به این صورت است که هوای کهنه موجود در محیط را از طریق فن ها خود به حرکت در می آورد و سپس با عبور دادن از فن های مرطوب خود و فیلتر کردن دوباره آن، باعث تهویه و مطبوع تر شدن هوای داخل محیط می شود.

اهمیت استفاده از فن گلخانه چیست؟

در حقیقت یکی از انواع فن های صنعتی که با مکش فوق العاده خود، کارایی منحصر به فردی را برای اماکنی نظیر گلخانه ها فراهم آورده است همین فن تهویه گلخانه ای است. در یک تعریف بسیار ساده از مشخصه بارز این محصول باید گفت که مهم ترین ابزار در جهت سالم و شاداب ماندن گل ها، گیاهان و تمامی محصولات کشاورزی است.

گفتن این نکته ضروری است که بسیاری از اماکن در جهت پیشبرد و افزایش راندمان کاری خود نیاز است تا محیط داخلی کنترل شده ای داشته باشند و طبیعتاً محیط های گلخانه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست. به گونه ای که برای رشد و پرورش سودمند گیاهان و تولید انواع مطلوبی از محصولات کشاورزی بایستی از رطوبت و درجه حرارت کافی برخوردار باشد.

دسترسی به چنین شرایطی در تمامی مواقع مقدور نیست. به همین علت در زمانی که امکان دریافت به هوای مطبوع و تازه از راه سقف گلخانه ها وجود ندارد فن گلخانه می تواند با قابلیت کنترل هم‌زمان چندین عامل محیطی و امکان خروج اجباری هوای قدیمی و کهنه نیاز این دسته از امکان را برطرف سازد.

در ادامه به جزئیات بیشتری درباره ضرورت استفاده از فن گلخانه تهران خواهیم پرداخت:

کنترل دمای موجود در گلخانه

کنترل میزان گردش هوای موجود در محیط گلخانه

جلوگیری از آفت زدگی محصولات

تنظیم رطوبت مورد نیاز گلخانه بنا به نوع محصولات تولیدی در آن

تأمین دی اکسید کربن مورد نیاز گلخانه در جهت رشد گیاهان و عمل فتوسنتزی آن ها

افزایش راندمان کاری سیستم سرمایشی

معرفی انواع تهویه گلخانه

به طور کلی انواع گوناگونی از فن برای گلخانه تولید شده در بازار تجهیزات عرضه و به فروش می رسد:

فن سقفی گلخانه

فن گلخانه اکسیال

فن گلخانه یوتیلیتی

می توان گفت تمامی این مدل ها دارای ساختار مشابه و یکسانی هستند و از لحاظ فنی هر یک از آنان در زمره فن های سانتریفوژ قرار دارند. قدرت هوادهی در این دسته از تجهیزات پر فروش چیزی ما بین 1000 تا 5750 است. از مشخصه های بارز و منحصر به فردی که می توان به انواع فن گلخانه ای نسبت داد کم صدا بودن و قدرت مکش فوق العاده آن ها است. بد نیست بدانید که هر یک از آن ها از یک سری متریال های مرغوب و با کیفیتی همچون سیستم کانال کشی، هود، فیلتر، هواکش و در نهایت دودکش یا همان کانال عمودی تشکیل شده اند.

تولید محصولات گلخانه ای

با گسترش شهرها و افزایش جمعیت نیاز به مواد غذایی در غیر از فصلی که تولید می شود اهمیت پیدا کرد و  انواع  صیفی جات و سبزیجات و مواد غذایی تولیدات گلخانه ای جایگاه ویژه ای در سبد غذایی مردم بدست آورد. با توجه به اینکه تولیدات گلخانه ای باید در فضای گلخانه بوجود بیاید، تجهیزات گلخانه نیز به تناسب پیشرفتی که در دیگر صنایع اتفاق افتاد پیشرفت های ویژه ای پیدا کرد.از جمله تجهیزات مهم گلخانه فن 140 گلخانه می باشد.

تمامی گیاهان برای فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در گلخانه شما جریان نداشته باشد، گیاهان دی اکسید کربن لازم برای تولید موادغذایی مورد نیاز خودرا ندارد. پس گلخانه نیاز به دریچه های هوا یا تجهیزاتی مانند فن دارد تا اجازه دهد هوای تازه وارد شود.

در حقیقت برای اینکه تولیدات گلخانه ای کیفیت بهتری داشته باشد تحقیقات زیادی  بر روی رطوبت و دمای مناسب هوای گلخانه انجام شد و از آنجا که تهویه هوا امری مهم و ضروری برای گلخانه بود فن گلخانه جایگاه خاصی در بین بقیه تجهیزات گلخانه ای پیدا کرد. یکی از موارد اصلی استفاده از فن 140 گلخانه  است که بانصب آن می‌توانید رطوبت گلخانه ها را کاهش داد.

فن 140 برای گلخانه

علاوه بر این، دستگاه فن 140 گلخانه را می‌توانید برای عبور و گردش هوا در گلخانه نصب و استفاده کنید.تجهیزات فن 140 گلخانه به عنوان سرد کننده و برای خنک‌تر کردن هوای محیط‌های گلخانه ای، و حتی برای تهویۀ مرغداری‌ها هم استفاده می‌شود.

پروانه فن گلخانه بسته به سفارش مشتری از استیل خالص استنلس و یا انواع پلیمرهای صنعتی تولید میگردد علاوه بر این فن های ۱۴۰ در ۱۴۰ با تکنولوژی تسمه فولی تولید میگردند که امکان افزایش یا کاهش دور موتور را امکان پذیر می سازد. فن 140 گلخانه  معمولا دارای ۳۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ متر مکعب هوادهی در ساعت می باشند.

استفاده از فن در گلخانه

اهداف تهویۀ گلخانه با استفاده از فن 140 گلخانه

 1-تبادل هوای داخل و خارج گلخانه

2-تأمین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاه

3-کاهش دما و خنک کردن گلخانه

4-متعادل کردن رطوبت

آشنایی با فن گلخانه ای و کاربردهای آن

فن 140 گلخانه اگزاست در اندازه های  100 و 140 تولید شده و در باز

ار موجود می باشد. فن 140 گلخانه  اگزاست موتور سه فاز با توانایی  1400 دور  در دقیقه دارد، که  تولید  موتور با این کیفیت با در خواست مشتری می تواند به صورت  تک فاز نیز تولید شود. تیغه های پره فن 140 گلخانه اگزاست از جنس استیل تهیه شده است. قدرت جابجای هوای فن 140 در حدود  42000 متر مکعب بر ساعت می باشد. فن گلخانه اگزاست دارای دو نمونه شیر کنترل می باشد.شیر کنترل  اتوماتیک و شیر کنترل گریز از مرکز.

مشخصات فن اگزاست گلخانه

فن اگزاست دارای 6 پره از جنس استیل با ضخامت 1/2 میلی متر با حداقل لرزش می باشد.

اتصالات فن 140 گلخانه اگزاست از جنس فلز مس ضد زنگ بوده و در برابر استهلاک بسیار مقاوم می باشد.

دمپر های موجود در فن 140 گلخانه سازی به ضخامت 0/8 میلی متر می باشد و میله های  فن گلخانه جهت باز کردن دمپرها به ضخامت 1/5 میلی متر، و از جنس فولاد گالوانیزه می باشد.

دستگیره پلاستیکی موجود بروی فن گلخانه 140 اگزاست باعث سهولت در جابجایی می گردد.

فن 140 گلخانه اگزاست دارای موتور با توان 2 اسب بخار و دور خروجی 1400RPM می باشد.

فن 140 گلخانه اگزاست دارای بلبرینگ از جنس مرغوب با عمر طولانی می باشد.

طوری محفظه موجود بروی فن 140 گلخانه اگزاست از جنس استیل مرغوب و ضد زنگ می باشد.

طول پروانه فن گلخانه اگزاست 127 سانتی متر می باشد.

فن گلخانه سیرکوله

به صورت دایره ای است که در زیر سقف گلخانه نصب می شود و برای خارج کردن هوای گلخانه استفاده می گردد. این نمونه از فن های گلخانه نیز به نام جت فن شناخته شده است و لرزش ندارد. فن گلخانه سیرکوله از تغییرات شدید رطوبت هوا که موجب ضرر برای گیاهان می شود جلوگیری می نماید. فن سیر کوله در سایزها و قطرهای مختلفی موجود می باشد. سایز و قطر فن سیر کوله 40-50-60 سانتی متر می باشد. قدرت جابجای، و تهویه هوای فن گلخانه سیرکوله به میزان 4200 متر مکعب بر ساعت می باشد.این نمونه فن دارای تعداد پره های متفاوت و متنوع می باشد. این تعداد پره ها شامل 3 و 4 و 6 و 9 پره با موتور تک فاز 1400 RPM یا موتور سه فاز می باشد.

مشخصات فنی فن گلخانه 140× 140

نوع سیستم فن گلخانه تک تسمه ای دمپر دار و کلاچ دار

قدرت تخلیه هوا 42000 متر مکعب بر ساعت

نوع بلبرینگ و یاتاقان یوسیپی سایز 206 ژاپن

مشخصات الکتروموتور 1/5 اسب بخار 1400 دور

مقدار آمپر مصرفی الکترو موتور 2/5 آمپر

جنس بدنه انواع فن گلخانه ورق استیل با ضخامت 1/5 میلی متر

قطر پروانه فن گلخانه 120 سانتی متر 6 پره

دور پروانه فن گلخانه 460 دور بر دقیقه

سایز تمسه پروانه فن گلخانه A-82 منجیت دار

ابعاد فن سانتی متر45×140×140

وزن فن تهویه گلخانه کیلو گرم 100

رنگ بدنه فن گلخانه ای کوره ای الکترواستاتیک

مقدار صدا تولید شده در فاصله 7 متری 59 دسی بل

قیمت فن 140 گلخانه

 با توجه به جنس فن، شرکت تولید کننده، مقدار توان، میزان هوادهی فن، تعدادپره ها و جنس پره ها قیمت فن  و سوخت مورد نیاز برای کار کردتون فن متفاوت می باشد و در محدوده قیمت 2 میلیون تومان به بالا تغییر می کند که این فقط قیمت خود فن به تنهایی می باشد.

البته بسیاری از مواقع قیمت فن 140 گلخانه با توجه به تجهیزات اضافی که همراه آن است نیز ممکن است افزایش یابد.بسیاری از صاحبان گلخانه ها گاهی اوقات برای کاهش هزینه های  از Greenhouse fan دست دوم استفاده می کنند.باید توجه داشت که استفاده از فن دست دوم شاید مقرون به صرفه تر باشد ولی به علت اینکه تجهیزات و قطعات آن نو نیست ممکن است هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به زمانی که یک فن نو تهیه می شود بیشتر باشد.

 فن گلخانه اگزاست ۱۴۰*۱۴۰ مخصوص گلخانه و مرغداری

 
فن تخلیه ۱۴۰*۱۴۰ سانتی متری از جمله پرکاربرد ترین های اگزاست می باشد که جهت و سرمایش سالن های مانند گلخانه و مرغداری مورد استفاده قرار میگیرد. . این فن مجهز به دمپر بوده و به صورت دو دور برای فصول گرم و سرد سال طراحی گریده است.مشخصات فنی دقیق هواکش ۱۴۰*۱۴۰ سانتی متری را می توانید در پایین مشاهده نمایید.

مشخصات فنی فن ۱۴۰*۱۴۰
قدرت تخلیه
: ۳۴۰۰۰ متر مکعب در ساعت
دور پروانه :
۶۰۰ و ۴۰۰ دور در دقیقه قابل تنظیم بدون نیاز به اینویتور
قطر پروانه :
۱۱۸ سانتی متر
نوع بلبرینگ:
ژاپنی
نوع موتور:
موتوژن تبریز
قدرت موتور
: دو اسب بخار سه فاز
ابعاد قاب فن:
۱۴۰*۱۴۰ سانتی متر
نوع بدنه:
پرسی
جنس پروانه:
استیل استنلس
جنس بدنه:
گالوانیزه با پوشش رنگ کوره ای از نوع ضد خش
نوع دمپر:
کرکره ای با قابلیت بسته شدن بالا فاصله بعد از خاموش شدن فن
جنس دمپر:
گالوانیزه روسی کاملا ضد زنگ

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید