ساخت گلخانه

ساخت گلخانه

 

ساخت گلخانه و تولید انواع محصولات کشاورزی و گیاهان تزئینی جزو روشهای جدید و مدرن کشاورزی محسوب می شود. برای ساخت گلخانه باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. شکل ظاهری گلخانه، ثابت یا متحرک بودن، مواد و تجهیزات بکار رفته در گلخانه از جمله مواردی است که باید در نظر گرفته شود.

امروزه با گسترش فرهنگ شهرنشینی و افزایش جمعیت، تقاضای روز افزون برای مواد غذایی و محصولات کشاورزی وجود دارد. از طرفی با محدودیت های موجود در روشهای کشاورزی و پرورش گیاهان بطور سنتی، لزوم روی آوردن به انواع روشهای کشت و پرورش گیاهان احساس می شود. ساخت گلخانه یکی از روشهای مدرن در جهت تولید انواع محصولات کشاورزی و گل و گیاهان تزئینی است.

با احداث گلخانه می توان با کنترل عوامل خارجی مانند آب، دما، نور خورشید و غیره محیطی مناسب برای کشت و پرورش انواع گیاهان فراهم آورد. بدین ترتیب می توان محصولاتی با کیفیت در تمام ایام سال تولید نمود. از طرفی با توجه به اینکه هر گیاه و محصولی برای رشد و نمو نیاز به بستر و شرایط مناسب دارد، از اینرو فراهم ساختن فضای مساعد در تمام ایام سال کاری تخصصی و حرفه ای محسوب می شود.

ساخت گلخانه اگر بطور اصولی و توسط افراد متخصص انجام پذیرد، منجر به افزایش تولید محصول با کیفیت و سودآوری می گردد. شرکتهای مجری احداث گلخانه معمولا با توجه به هدف از ساخت و میزان بودجه مورد نیاز اقدام به ساخت انواع گلخانه می نمایند. گلخانه های ثابت و متحرک نوعی از انواع گلخانه بوده که با توجه به هدف از احداث گلخانه از مواد مختلفی جهت احداث دائمی و یا موقت گلخانه اقدام می نماید. در ادامه به بررسی انواع مدل های ساخت گلخانه به شرح ذیل می پردازیم.

انواع مدل های ساخت گلخانه

 

برای ساخت گلخانه با توجه به نوع محصول مورد نظر برای کاشت و پرورش و متراژ زمین گلخانه به همراه میزان بودجه در نظر گرفته می توان انواع مدل های مختلف گلخانه را احداث نمود. از جمله انواع مدل های گلخانه می توان به گلخانه اسپانیایی، گلخانه تونلی، گلخانه پلی کربنات، گلخانه شیشه ای و گلخانه هیدروپونیک اشاره نمود. هر کدام از انواع گلخانه با توجه به نوع مواد بکار رفته در ساخت آن، شکل و ابعاد گلخانه و تجهیزات و لوازم مورد استفاده طبقه بندی می شوند.

ساخت گلخانه اسپانیایی برای محصولاتی همانند خیار، گوجه فرنگی، فلفل، توت فرنگی و گیاهان تزئینی مانند رز و آنتوریوم ایده مناسبی است. این نوع گلخانه ها معمولا دارای فضای وسیعی بوده و انواع لوازم و تجهیزات سرمایشی، گرمایشی، آبیاری و حفاظتی مدرن برای آنها بکار می رود. گلخانه تونلی نوع دیگری از انواع گلخانه صنعتی است که طرفداران زیادی دارد. شکل ظاهری گلخانه تونلی همانند یک تونل بوده که بطور نیم دایره و کمان بر پا می شوند.

ارتفاع، عرض، طول کمان، صلیب های بکار رفته در تونل و لوله های طولی گلخانه تونلی آنرا از دیگر گلخانه ها مانند گلخانه اسپانیایی متمایز می کند. ساخت گلخانه تونلی بدلیل ساخت ارزان و مقرون به صرفه آن مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. در واقع گلخانه تونلی به عنوان گلخانه ارزان و با ساخت سریع و آسان بشمار می رود. گلخانه تونلی قابلیت اجرا در زمین هایی با عرض ۸ تا ۱۰ متر و ارتفاع ۳ تا ۳.۵ متر را دارد، بنابراین نیازی به متراژهای وسیع و بزرگ نمی باشد.

ساخت گلخانه تونلی

گلخانه تونلی دارای مزیت های زیادی از جمله هزینه پائین، تردد آسان ماشین آلات کشاورزی، مقاومت بالا در برابر شرایط نامساعد جوی، کنترل آفات، قابلیت جذب حداکثری نور، قابلیت نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تنوع کشت انواع محصولات کشاورزی و گیاهان تزئینی را دارد.

ساخت گلخانه پلی کربنات در مناطقی که دارای تغییرات شدید جوی دارند مناسب است. برای ساخت گلخانه پلی کربنات از پوشش پلی کربنات ۶ تا ۸ میلیمتر برای جلوگیری از نفوذ سرما و یا گرما به داخل گلخانه استفاده می شود. پلی کربنات را می توان در گلخانه های تونلی، سقف شیروانی و متصل مورد استفاده قرار داد. گلخانه شیشه ای بیشتر برای مقاصد تحقیقاتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار میگیرد و گلخانه هیدروپونیک نیز نوعی از گلخانه است که در آن از روشهای آبی برای کشت بهره می برند.

ساخت گلخانه ارزان و اقتصادی

برای ساخت و اجرای هر پروژه ای هزینه تمام شده آن یکی از مهمترین مسائل بشمار می رود. ساخت گلخانه ارزان و مقرون به صرفه که دارای کیفیت بالای ساخت نیز باشد، می تواند سرمایه مالک کسب و کار را برای مراحل بعدی ذخیره نماید. خرید زمین و ساخت گلخانه معمولا بخش مهمی از سرمایه گذاری محسوب می شوند لذا در صورتی که به دقت و درستی انتخاب نگردد علاوه بر اتلاف پول و سرمایه منجر به عدم نتیجه مطلوب نیز می گردد.

شرکت گل سبز میثاق به عنوان برترین سازنده انواع گلخانه در ایران و منطقه، استفاده از لوازم و تجهیزات با کیفیت و بهره گیری از دانش متخصصان خود را در راستای کاهش هزینه های مشتریان در نظر می گیرد. اگر دارای زمین کوچکی بوده و یا هزینه محدودی برای ساخت گلخانه در اختیار دارید، با مشورت کارشناسان شرکت بهترین و ارزان ترین گلخانه در دسترس شما خواهد بود. ساخت گلخانه ارزان و اقتصادی را با شرکت گل سبز میثاق تجربه کنید.

شرکت گل سبز میثاق برترین مجری ساخت گلخانه

شرکت گل سبز میثاق به عنوان برترین مجری طراحی و ساخت گلخانه در ایران و کشورهای مجاور دارای پروژه های موفق بیشماری است. این شرکت پروژه های بزرگ و موفق زیادی در تولید گلخانه در سراسر شهرهای ایران و دیگر کشورهای منطقه از جمله امارات، ترکمنستان، عراق و قزاقستان به اتمام رسانیده است.

کارشناسان و متخصصان شرکت با ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به مشتریان، آنها را در انتخاب زمین مناسب، ساخت گلخانه، تجهیز و راه اندازی کمک می نمایند. انواع لوازم و تجهیزات گلخانه وارداتی از کشورهای مطرح اروپایی و یا نمونه های داخلی با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت گلخانه های اسپانیایی، تونلی، پلی کربنات، شیشه ای و مدرن را با آخرین فناوری های کشاورزی دنیا در شرکت گل سبز میثاق تجربه کنید. علاوه بر این شرکت انواع مدل های ساخت گلخانه بر اساس مدل های فائو را طراحی و اجرا می نماید. بدین ترتیب امکان بهره مندی از آخرین دستاوردهای سازمان بین المللی فائو در ایران را خواهید داشت.

شرکت ساخت گلخانه گل سبز میثاق

ساخت گلخانه اسپانیایی بصورت چند دهانه ای با شکل هندسی بصورت گنبد نوک تیز گاتیک ویا سیرکوله با رعایت زاویه ۲۷ درجه مطابق شکل ذیل میباشد که از مهمترین مزیتهای این ساخت گلخانه این تیپی  حذف قطره ناشی از تقطیر رطوبت داخل گلخانه در فصل های سرد سال و همچنین استفاده بهینه از نور خورشید به داخل سازه گلخانه و تهویه بسیار مناسب میباشد.

مشخصات فنی سازه گلخانه

ستونهای گلخانه از نوع پروفیل فولادی قوطی ۸۰ * ۸۰ میلیمتر میباشد. فاصله ستونهای کناری ۲٫۵ متر از یکدیگر و فاصله ستونهای میانی ۵ متر می باشد. ارتفاع ستونها ۳ – ۳٫۵ – ۴ – ۴٫۵ – ۵ – ۵٫۵ متر میباشند که پنجاه تا هشتاد سانتیمتر آن بصورت یک تکه یا بصورت دو تیکه  برای ایجاد اتصال داخل بتن قرار میگیرد.

کمان گلخانه اسپانیایی :

قطر کمانه گلخانه۶۰ میلیمتر و فاصله بین تمامی کمانه گلخانه ۲٫۵ متریا ۳متر میباشد.

وترهای سازه گلخانه اسپانیایی و نگهدارنده محصول.

این وترها  هر ۵ متریا ۳متر توسط اتصالات ساپوتر ها گلخاته  به کمانها  گلخانه متصل میباشد.قطر وتر ها ۴۲ یا ۳۲ میلیمتر

ساپوتر ها ساخت گلخانه  (شبکه ها)

پروفیلهای مصرفی (لاکینگ) گلخانه اسپانیای

با تحمل بار استاتیکی ساخت گلخانه برای اتصال طولی کمانها به یکدیگر M از پروفیلهای لاکینگ با مقطع استفاده میشود که همچنین وظیفه اتصال فیلم پلاستیک به سازه را هم بعهده دارند و معمولا در راس تاج سازه و جلو پنجره سقفی و زیر پنجره استفاده میشوند.

جهت اتصال پانل های پلی کربنات استفاده میشود که معمولا در دیواره U از پروفیل ها با مقطع ها و یا درسقف گلخانه جهت پوشش سقفی پلی کربنات گلخانه استفاده میشود.

جهت اتصال فیلم پلاستیک به سازه گلخانه طرح اسپانیایی در آبراه و یا روی کمانها C از پروفیلهای لاکینگ با مقطع استفاده میشوند.

ناودانی گلخانه اسپانیایی :

ناودانها از پروفیلهای ۵ متری و ضخامت ۲ میلیمتر و در کناره ها ۲میلیمتر میباشد. این پروفیلها بین کمانها و در سرتاسر طول گلخانه ادامه دارد. ناودانها باعث میشود آب باران به نحو مناسب از روی سقف گلخانه به استخر تعبیه شده کنار گلخانه هدایت شود و همچنین دسترسی به سقف سازه گلخانه را تسهیل میکند. پروفیل این ناودانی با تعداد ۷ عدد خم مطابق شکل، استحکام لازم را جهت بارهای ناشی از باد و برف را ایجاد میکند.

سرستون گلخانه اسپانیایی :

سرستون گلخانه مهمترین اتصال در سازه گلخانه میباشد.

اتصالات سرستون گلخانه به کمان گلخانه ، ناودان و وتر را به ستون متصل میکند. 

اتصالات بست گلخانه

اتصال  در ساخت گلخانه بایستی بصورت بست و پیچ و مهره باشند

ستونهای مهار قسمت ابتدا و انتهای سازه گلخانه :

برای هر دهانه ابتدا و انتها چهار ستون به قطر ۶۰ و ضخامت ۲ میلیمتر که توسط ۸ اهرم لرزه گیر به قطر ۴۲ به کمانها متصل میشوند. 

اهرمهای مهار بادبند گلخانه

از بادبند ها به قطر ۴۲ میلیمتر به صورت ضربدری در قسمت وسط امتداد ستونها مطابق شکل ذیل برای ایجاد استحکام مورد نیاز برای باد در جهت مقابل به سازه استفاده میشود.

پنجره گلخانه سازه اسپانیایی

دریچه های سقفی گلخانه و جانبی یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد شرایط  اقلیم گلخانه می باشد.

دریچه های پیشنهادی برای این تیپ سازه گلخانه از نوع بال کبوتری یکطرفه با راس تاج گلخانه با بازوی ۲ متری که موجب تهویه نسبتا بیشترنسبت  به دیگر مدل  دریچه ها سقفی گلخانه ها  میباشد.

انتقال نیرو از موتور گیربکس گلخانه به راک و پینیون ها  با استفاده از لوله گالوانیزه به قطر ۳۲ میلیمتر و ضخامت۲ میلیمتربه عنوان محور عمل میکند.

از دریچه های جانبی گلخانه یا کناری برای تهویه در تابستان و یا برای پنجره پد ها استفاده میشود که در دیواره های گلخانه بصورت یک تا چهار سمت گلخانه کار میشود که مکانیزم آن بصورت رول آپ برقی مطابق شکل یا راک و پینیون استفاده میشود.

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *